Les vidéoblogues: Démocratisation ou dégradation de l'image
Görüntünün demokratikleşmesi ya da sanatsal niteliğini yitirmesi: Videoblog örneği
- Tez No: 230622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA UĞUR TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bugün Web üzerindeki içerik üretiminin önemli bir bölümünü, eskiden ancak ekonomik ve teknik güce sahip kısıtlı bir kitlenin üretme şansına sahip olduğu hareketli görüntüler oluşturmaktadır. Günümüzde herkes kendi videosunu çekip, bir videoblog üzerinden internette yayınlayabilir. Web'in görsel içeriğini, bu içeriğin önemli bir kısmını oluşturan bir görsel ifade aracı üzerinden incelemenin, bu yoğun görüntü üretiminin doğasını anlamaya yardımcı olacağı düşüncesinden yola çıkan bu çalışma, videoblogları konu almaktadır. Anlatıbilimsel bir incelemenin bize yalnızca videoblogların estetik özellikleri hakkında değil, bu ifade araçlarının yarattıkları yeni görsel dünyanın doğası hakkında da önemli ipuçları sağlayabileceği inancından hareketle, 20 videodan oluşan rastlantısal örneklemimiz, pragmatik bakış açısını anlatıbilimsel yaklaşımla birleştiren bir yöntem izlenerek incelenmiş, bu yöntem doğrultusunda videobloglar, hareketli görüntüyü kullanan yeni kişisel ifade araçları olarak, parçası oldukları iletişimsel bağlam içinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Expressing by the moving image which was, for decades, an activity unique to a restricted group of people in economic and technical terms, forms now a large part of the content production on the Web. Today anyone can shoot his/her own video and share it with the others via a video blog. With the idea that exploring the visual content of Web through an important part of this content can provide us important elements to understand the nature of this mass production of the image, this study focuses on video blogs. Hoping that a narratological analyze can inform us not only about the aesthetic characteristics of video blogs but also about the nature of the universe constructed by them, our random sample of 20 videos have been reviewed by a methodology that combines a pragmatic perspective to a narratological approach and which, therefore, considers the video blogs as new ways of self expression by moving image in the communication context they are enrolled.