L'environnement comme facteur de rapprochement et d'integration dans les Balkans et les pays de la mer noire
Balkanlarda ve Karadeniz bölgesinde bir yakınlaşma faktörü olarak çevrenin rolü
  1. Tez No: 230623
  2. Yazar: ARIS-GEORGES MARGHELIS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELCAN SERDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Çevrenin korunması, işbirliği ve bütünleşme olguları uluslararası düzeyde gittikçe daha çok etkileşime girmektedir. Karadeniz'deki bölgeselleşme eğilimi ise bu coğrafyada benzer bir etkileşimin ne derece mümkün olabileceğini sorgulamamıza yol açmaktadır. Siyasal, ekonomik farklılıklar ve eksiklikler, silahlı çatışmalar gibi sorunlar kadar, Avrupa Birliği ve NATO gibi daha cazip bölgeselleşme biçimlerinin varlığı da Karadeniz'de dinamik bir bütünleşmenin yakın gelecekte gelişmesini engellemektedir. Çevre koruma politikalarının bütünleşmedeki rolüne baktığımızda, farklı siyasal ve ekonomik yapılara ait olan, ekonomik sorunlar ve demokratikleşme süreçlerinin kırılganlığı nedeniyle çevre konularına karşı görece ilgisiz kalan bölge ülkelerinin çevre ekseninde bir bölgesel işbirliği çerçevesi oluşturmalarının zor olduğunu gözlemliyoruz. Oysa bu tür bir işbirliği bölgenin ekonomik yeniden yapılanması için de gereklidir. Uluslararası ve bölgesel düzeylerde yakınlaşma ve bütünleşme koşullarını yaratacak girişimler bulunmakla birlikte, çevrenin bu tür dinamikleri harekete geçirmekte çok önemli bir rol oynayabileceğini iddia etmek için henüz erkendir. Günümüzde çevre alanında işbirliği, durumu gittikçe daha kritik hale gelen Karadeniz'i korumak için gerçekleştirilmeli, henüz bu tür gelişmelere hazır olmayan bölgede bir bütünleşme aracı olarak görülmemelidir. Avrupa standartlarının benimsenmesi ve etkin bir biçimde uygulanması bölgesel bütünleşmenin bir koşuldur, söz konusu bütünleşme daha sonra çevre faktörü dikkate alınarak güçlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Environmental protection, cooperation and integration are three elements tending to interact at an international level. The tendency to regionalization in the Black Sea area (the BSEC countries) raises the issue of the effectivity of such an interaction in this region. Political and economic disparities and deficits, armed conflicts, as well as the existence of more attractive forms of regionalism than the Black Sea area, like EU or NATO, are factors that prevent a dynamic of integration in the area from developing in a close future. Concerning environmental protection?s role, the belonging to different political and economic frameworks, as well as the lack of interest on environmental issues caused by economic weakness and a lack of democratization are factors making difficult the creation of a framework for a regional cooperation in the environmental field, cooperation which is absolutely necessary for the area?s environmental recovery. At an international and regional level, initiatives that could create conditions for a rapprochement and an integration exist, but it seems too early to argue that environment plays or can play a decisive role to stimulate such dynamics. Today, regional cooperation in the environmental field has to take place in order to save the Black Sea which is in a critical situation, and should not yet be seen as a tool for integration in an area still not ready for this kind of developments. The adoption and effectiveness of European standards are a condition to regional integration, integration which would then be strengthened by the environmental factor.