L'eurasisme moderne en Russie postsoviétique et les guerres Tchetchenes
Sovyet sonrası Rusya'da modern Avrasyacılık ve Çeçen savaşları
  1. Tez No: 230624
  2. Yazar: ALP YÜCE KAVAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BÜYÜKAKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Yüksek lisans tezimiz Sovyet sonrası Rusya'da Yeni Avrasyacılık akımını ve Çeçen Sorunu'na bağlı olarak ortaya çıkan savaşları içermektedir. Bu çalışmada öncelikle SSCB'nin dağılmasının ardından Rusya'da ortaya çıkan pek çok siyasi akımdan biri olan Modern Avrasyacılığın tarihsel ve kuramsal incelemesini yapmayı amaçlamaktayız. Bunun yanında, yaşadığımız yüzyılın güncel uluslararası ilişkiler konularından birisi olmayı sürdüren Çeçen Sorunu'nun Yeni Avrasyacı tezler dikkate alınarak yeniden incelenmesi ve bu yolla Rusya Federasyonu'nun bu soruna yaklaşımının, mevcut uluslararası konjonktür de dikkate alınarak, kendi bölgesel ve hatta küresel konumunu belirlemeye çalışmak ana hedefimizdir.
Özet (Çeviri)
This master thesis focus on the Neo-Eurasianism occurred in post-Soviet Russia and the Chechen Wars which have strict backbone with the Chechen Question. In this paper, we first aim to observe the Russian Neo-Eurasianism in the historical and theoretical perspective which has been emerged as many of the political movements after the dislocation of Soviet Union. Furthermore, the observation of the Chechen Question, as one of the main research fields in international relations discipline in our century in light of Neo-Eurasianist thesis would help us on the true understanding of the positioning of Russian Federation at regional and global scales.