Le regionalisme a l'epreuve du defi Eurasien; L'institutionalisaton de l'ordre hegemonique en Eurasie post Sovietique (1991-2022)
Avrasya meydan okumasıyla test edilen bölgeselleşme: Sovyet sonrası Avrasya'da hegemonik düzenin kurumsallaşması (1991-2022)
  1. Tez No: 796581
  2. Yazar: OSMAN ERGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE SELCAN SERDAROĞLU POLATAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 646
Özet
Bu tez, Sovyet sonrası Avrasya'da bölgesel ekonomik bütünleşme projesi yoluyla derinleşen kurumsal işbirliğinin var olan bölgesel hiyerarşik düzeni korunması ve güçlendirmesı için nasıl araçsallaştırıldığına dair kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Sovyet sonrası Avrasya'da Rusya'nın zirvede olduğu bölgesel bir hiyerarşi çerçevesinde Avrasya işbirliğinin kurumsallaşma süreci, mevcut bölgesel hiyerarşik düzenin uluslararası sistem dinamiklerine göre yeniden tanımlandığı bir süreci temsil etmektedir. Rusya'nın rehberliğinde şekillenen Sovyet sonrası Avrasya bölgeselciliğinin gelişimi belli başlı gelişmelerin etkisi ışığında değerlendirilmektedir. Rusya'nın bölgesel işbirliği perspektifinin evrimini incelemek için, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından günümüze ortaya çıkan etkiler art zamanlı bir yaklaşım çerçevesinde analiz edilmektedir. Bu çerçevede, Sovyet sonrası Avrasya bölgeciliğini bitmiş bir ürün olarak almaktan daha ziyade halen devam etmekte olan bir süreç olmasına odaklanılmaktadır. Sovyet sonrası Avrasya'da bölgesel işbirliği girişimleri kurumsal gelişimi ile bir hiyerarşik düzenin kurumsal hale gelmesi arasındaki etkileşim birbirine bağlı iki büyük sarkaçtan oluşan“çift sarkaç hareketi”çerçevesinde incelenmektedir. İlk sarkaç, Rusya'nın küresel stratejilerinin sert ve yumuşak/normatif hegemonya arasında gidip gelmesinin sistemik etkilerin bir sonucu olduğunu ortaya koyarken, ikinci sarkaç bu sert ve yumuşak hegemonya arasındaki bu salınımın bölgesel yönetişim süreçlerini ve kurumsal işbirliğinin niteliğini de büyük oranda belirlediğini göstermektedir. Çalışmanın teorik çerçevesi eklektiktir. Neorealizm teorisinin temel varsayımları, Rusya'nın Sovyet sonrası Avrasya'ya yönelik bölgesel işbirliği politikasını anlamak öncelikli olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, bölgeselleşme ve bölgesel hegemonya arasındaki ilişkiye, Thomas Pedersen'in ortaya koyduğu“işbirlikçi hegemonya”kavramı çerçevesinde yaklaşılmıştır. Pedersen'in yaklaşımı hegemonya ve işbirliği arasındaki ilişkiye“düşüncesel-kurumsal bir gerçekçilik”ile bakmayı olanaklı kılmaktadır. Buna göre, Sovyet sonrası Avrasya'da bölgesel işbirliği girişimlerinin hiyerarşik yapının kurumsallaşmasına olan etkilerinin, liberal kurumsalcılık ve konstrüktivist perspektiflerin de dikkate alındığı bir analizi ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis offers a comprehensive analysis of how the deepening of institutional cooperation in post-Soviet Eurasia, notably through the project of regional economic integration, is designed to maintain and strengthen the regional hierarchical order. As part of a regional hierarchical order in post-Soviet Eurasia with Russia at the apex, the institutionalization of Eurasian cooperation represents a dynamic process through which Russian regional hegemony adapts to the demands of the current international system. The thesis deals with post-Soviet regionalism, focusing primarily on Russian perspectives, and examining the successive phases marked by key events and developments. By using a diachronic approach, the evolution of Russia's regional cooperation perspective is studied, in light of the specificities of each phase since the dissolution of the Soviet Union. This thesis focuses on the entire history of post-Soviet regionalism as a continuous process, without privileging a particular stage of the cooperation process so as not to treat post-Soviet Eurasian regionalism as a finished product. The evolution of the interaction between the modalities of regional cooperation and the formation of an institutionalized hierarchical order in post-Soviet Eurasia is examined from the perspective of a“double pendulum movement,”which involves two great interconnected pendulums. The first pendulum shows how Russia's political strategies oscillate between hard and soft (normative) hegemony in terms of political and economic interactions with the international system, while the second pendulum describes how these strategies determine changes in the organization of regional governance. The theoretical framework of the study is eclectic. The assumptions of the neorealist theory are used to understand Russian regional cooperation policy towards post-Soviet Eurasia. Also, two operative concepts, regionalism, and regional hegemony are advanced, with the links between the two being analyzed through Thomas Pedersen's“cooperative hegemony”method of analysis. It is about“ideational-institutional realism,”which makes it possible to deal with regional cooperation initiatives within the framework of a neorealist analysis of these two concepts, also taking into account the perspectives of liberal institutionalism and constructivism.