La comparaison du concept de 'multitude' de Spinoza avec celui de Hobbes
Spinoza ve Hobbes'un 'çokluk' kavramı açısından karşılaştırılması
- Tez No: 230637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER ARMANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2009
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
?Kurucu özne? sorusu siyaset felsefesinin temel sorunsallarından biriolagelmistir. Kimin eylemi ya da hangi eylem siyasal bakımdan kurucudur? Busorunun, siyasi boyutu oldugu gibi, tarihsel ve toplumsal belirlenime sahip ontolojikbir boyutu da olacaktır. Bu yüzden de bu çalısmada Hobbes'un ve Spinoza'nınsadece siyaset felsefelerinin degil, belirli metafizik ilkelerinin de karsılastırılmasıamaçlanmıstır. Bu karsılastırmadan hareketle de, Spinoza ve Hobbes'un ?kurucuözne? sorusunu nasıl ele aldıkları ve siyasal bedenin olusumunu nasıltemellendirdikleri incelenmeye çalısılmıstır.Anahtar Kelimeler : Çokluk, Birey, Tekillik, Siyasal Beden, Egemenlik
Özet (Çeviri)
The concept of ?constitutive subject? has been one of the fundamentalproblematics of political philosophy. Whose action or which action can beconsidered politically constitutive? This question has both political and ontologicaldimensions that are determined historically and socially. Owing to this fact, in thiswork, we have attempted to compare not only political philosophies of these twophilosophers but also their certain metaphysical principles as well. Depending on thiscomparison, we have also tired to analyze how they considered the question of?constitutive subject? and how they described the constitution of political body.Keywords : Multitude, Individual, Singularity, Political Body, Sovereignty