Sinema eserleri ve eser sahibinin hakları
Cinematographic works and the rights of owners
  1. Tez No: 230638
  2. Yazar: YALÇIN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 414
Özet
Sinema eserleri ve diğer görsel işitsel yaratımlar gün geçtikçe çeşitlenen yapısıyla hem Türk hukukunda, hem de karşılaştırmalı hukukta yeni sorunlar doğurmaktadır. Geleneksel anlamda sinema filmleri yanında televizyon için üretilen filmler ve programlar ile mültimedya eserler hukuki nitelendirme ihtiyacı içindedirler. Bununla birlikte konu, AT aday ülkelerinden Türkiye için uyumlaştırma süreci açısından ayrı bir önem kazanmaktadır. Söz konusu bu çalışma Türk hukuku temele alınarak ve karşılaştırmalı hukuktan faydalanarak sinema eseri ve hukuki niteliği tartışmalı görsel işitsel yaratımların hukuki niteliklerinin tespitini, eser sahipliği açısından çözümlenmesi gereken sorunların çözümünü ve eser üzerindeki mali ve manevi hakların ele alınarak açıklanmasını amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Motion pictures and the other audiovisual works and its changing nature keep creating new juridical problems in Turkish law and in comparative law. Beside traditional motion pictures, films and programmes made for the television and multimedia works need to be define in the juridical sense. Nonetheless, this subject is specially important for Turkey, candidate for EU, in the period of juridical harmonisation. This thesis aims to give juridical definitions for motion pictures and others audiovisual works, to find solutions for the problems growing out of the ownership, to give explanations for financial and moral rights on this kind of works in the Turkish and comparative law.