Ankara Köprüköy sulamasında drenaj ve arazi ıslahı sorunları
Drainage and reclamation problems in irrigation project area of Köprüköy-Ankara
- Tez No: 23064
- Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KÖPRÜKÖY SULAMASINDA DRENAJ VE ARAZÎ ISLAHI SORUNLARI FULYA BİLEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR 1992. Sayfa: 55 Jüri : Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Mehmet KARA Dog. Dr. Zeki ERÖZEL Bu çalışma, Ankara Köprüköy sulama alanı topraklarında yüzey sulama yöntemlerinin uygulandığı koşullarda, drenaj ve arazi ıslahı sorunlarının belirlenmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışma, araştırma alanından, alman toprak ve sulama suyu örneklerinin kimyasal ve fiziksel analiz sonuçları ile mevcut bitki deseni dikkate alınarak yapılmıştır. Sulama alanındaki bitki su tüketimi Blaney-Criddle yöntemine göre hesaplanmıştır. Arazi ıslahı için yıkama ihtiyacı ise toprak örneklerinin tuzluluk derecesi ve elektriksel iletkenlik değerlerinden yararlanılarak saptanmıştır. Elde edilen bu değerler yardımıyla drenaj sisteminde kullanılacak olan boruların çapları, yerleştirilecekleri derinlikler ve drenler arası mesafeler hesaplanmıştır. Planlanan bu drenaj sistemi ile araştırma alınmdaki mevcut drenaj sistemi karşılaştırılıp çözüm önerileri getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Drerfa j, Arazi ı.srİahı, Yıkama ihtiyacı, Tuzluluk
Özet (Çeviri)
TV- ABSTRACT Masters Thesis DRAINAGE AND RECLAMATION PROBLEMS IN IRRIGATION PROJECT AREA OF KÖPRÜKÖY-ANKARA FALYA BÎLEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farnt Structures and Irrigation Supervisor :. Prof. Dr, Yetkin GÜNGÖR Year : 1992, Page: 55 Jurlf : Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Prof. Dr. Mehmet KARA Assoc, Prof. Br. Zfeki EHÜ&EI, This study was planned to determine drainage and reclamation problems in irrigation project area of Köprüköy, Ankara, for the conditions of applying surface irrigation methods. Chemical and physical analisis of soil and irrigation water samples and crop pattern were taken into consideration in the study. The mean evapotranspiration was calculated by Blaney-Criddle method. Leaching wather requirements for land reclamation were obtained from the values of salinity degree and electrical conductivity. The diameter, width and depth of drains were reclamation problems in the research area, by comparing the planned and existing drainage- systems and, as a result, some solitions were proposed. KEY WORDS: Drainage, Land reclamation, Leaching requirements, Salinity.