İzmit kent içi çift hat demiryolu güzergahındaki birimlerin jeolojik ve jeoteknik özellikleri
The Geological and geotechnical characteristics of two-track railway through İzmit city
  1. Tez No: 23063
  2. Yazar: MUSTAFA TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ü z e r Yüksek Lisan;; Tezi İZMİT KENT İÇİ ÇİFT HAT DEMİRYOLU GÜZERGAH INDAKİ ' BİRİMLERİN JEOLOJİK VE JEO TEKNİK ÖZELLİKLERİ Muşta Fa TEKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil im Dalı < Danışman: Yrd. Doç. Dr. Recep KILIÇ 1992, Say Fa 51 Jüri: Yrd. Doç.Dr. Recep KILIÇ Prof. Dr. ŞUAYİP ÜŞENMEZ- Yrd. Doç. "Dr. AHMET GÜZEL_ Bu çalışmanın amacı; İzmit şehir merkezini tek şerit ile geçen demiryolu hattını, şehir dışında çift hat olarak yeniden inşa etmek için belirlenen güzergah üzerindeki birimlerin jeolojik ve jeoteknik özelliklerinin araştırılmasıdır. Demiryolu güzergahında yer alan birimlerin. dağılımı ve özelliklerini ' incelemek amacıyla 28 adet temel sondajı açılmıştır. Temel sondajlarda standard penetrasyon testi (SPT) ile birimlerin sıkılık ve kıvamları belirlenmiştir. Sondaj anında alınan örselenmemiş (UD) örnekler üzerinde yapılan laboratuvar çalışmaları ile birimlerin jeoteknik özellikleri belirlenmiştir. Bazı bölgeler için taşıma gücü hesaplanarak, zayıf zeminlerde iyileştirme yöntemleriyle ilgili öneriler getirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER ; Mühendislik Jeolojisi, Temel Sondaj, SPT, Arazi Vane Deneyi, Fiziksel özellikler, Zemin Sınıflaması, Kayma Dayanımı, Konsa lidasy on, Taşıma- Gücü.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE GEOLOGICAL AND GEOTECHNICAL CHARACTER [ST ICS OF TWO-TRACK RAILWAY THROUGH IZMIT CITY MustaFa TEKİN University oF Ankara Graduate School oF Natural and Applied Science Department oF Geological Engineering Supervisor: Asist.ProF.Dr. Recep KILIÇ 1992, Say Fa 51 Jury: Asist.ProF. Dr. Recep KILIÇ Prof. Tir. Şuav'P û^,£MH£2 Asisi. Prof. Dr. AVtmat G>Üz£ri- The aim oF study is to investigate the geological and geotechnical characteristics oF sections along a route determined beFore over which a one-track railway out oF the city. With the aim oF investigating distribution oF geological layers and their geotechnical characteristics 28 borings have been made. Using standard penetration tests (SPT) densities and consistances oF geological layers have been examined. Undisturbed specimens which had been taken during drilling oF the holes have been used to determine geotechnical characteristics oF layers with laboratory tests. Fore some sections bearing capacity has been computed and improvement methods have been established For some weak soils. KEY WORDS : Engineering Geology, Drilling, SPT, In-situ Vane Test, Physical Properties, Soil ClassiFication, Shear Strength, Consolidation, Bearing Capacity.