La réalité de l'imaginaire chez Gaston Bachelard
Gaston Bachelard'da imgeselin gerçekliği
  1. Tez No: 230648
  2. Yazar: ZEYNEP BENGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmamız boyunca Gaston Bachelard'ın, iki düşünce tarzını, insan zihninin birbirine zıt ama aynı zamanda birbirini tamamlayan iki tarzını incelediğini göreceğiz. Bunlar bilim ve gündüz düşü ile kavram ve imgedir. Bachelard'ın eserlerinde bu iki zıt eğilimi ?yan yana olma? durumu olarak da ele alabiliriz. Buna göre biri diğerinden üstün değildir, epistemoloji ve poetika yan yana durmalıdır. Bachelard'a göre, bilim imgelemden (hayal gücü) yararlanır, ama imgelem hiçbir zaman gerçek dünyayla özdeş olamaz; bununla beraber imgelem şiir ve edebiyatın yolunu açar.
Özet (Çeviri)
We will see at lenght in our quest how Gaston Bachelard studied two styles of thinking, opposite to each other yet complementary of the human mind. These are science and day-dream or concept and image. This two contrary approaches of Bachelard?s works. can be interpreted as a kind of juxtaposition Therefore, one is not superior to another, epistemology and poetics should be juxtaposed. According to Bachelard, science is sustained by imagination, but the imagination isn?t identical to the real world. However imagination opens a way to poetry and litterature.