Sicill-i Ahvâl defterlerine göre Samsunlu devlet memurları (1879-1909)
State officials from Samsun according to the Sicill-i Ahvâl registers (1879-1909)
  1. Tez No: 1007555
  2. Yazar: MERVE ÖZİNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
II. Mahmud Dönemi'nden itibaren Osmanlı bürokrasi sınıfının“Kalemiye”dönüşüm sürecine girerek, II. Abdülhamid Dönemi'nde memur kadrosunda giderek artış sağlanmıştır. Bu memurların atama ve terfi konularına bir düzen getirmek amacı ile 1879 yılında Sicill-i Ahvâl komisyonu kurulmuştur. Devletin istihdam ettiği personel hakkında kimlik ve kişisel bilgiler, eğitim ve yetenekler, mesleki bilgiler ve memurun almış olduğu ödül, ceza gibi idari bilgilerin kayıt altında tutulduğu defterlere Sicill-i Ahvâl defterleri denilmiştir. 201 defterde 51.652 memurun sicil kayıtları bulunmaktadır. Bu çalışmada XIX. yüzyılın sonları ile XX. yüzyılın başları Samsun'un sosyo-kültürel durumuna ilişkin literatüre katkı sunmak amacı ile Samsun nüfusuna kayıtlı 133 Müslim, 3 Gayrimüslim devlet görevlisinin sicil kayıtlarında bulunan prosopografik bilgilerine ulaşılmıştır. Tez çalışmamız Giriş ve üç bölümden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde, Osmanlı bürokrasisinin yapısı ve Sicill- Ahvâl kaynaklarının önemi üzerine durulmuştur. Birinci bölümde, II. Abdülhamid dönemi bürokratik yapısında meydana gelen değişimler, Sicill-i Ahvâl Komisyonu'nun kuruluşu ve işlevinden bahsedilmiştir. İkinci bölümde genel bir çerçeve sunmak amacıyla Samsun'un idari, ekonomik ve demografik yapısından yüzeysel olarak bahsedilerek, Samsun Sicill-i Ahvâl defterlerine göre Samsunlu devlet memurlarının isimleri, lakapları, unvanları, eğitim durumları ve mesleki hayatları ele alınmıştır. Son olarak üçüncü bölümde ise Samsunlu memurların aldığı rütbe, nişan ve madalyalar ve memurlara isnat edilen suçlar ile verilen cezalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Beginning with the reign of Mahmud II, the Ottoman bureaucratic class underwent a transformation into the“Kalemiye”, and the number of çivil servants increased steadily during the reign of Abdulhamid II. The Sicill-i Ahvâl Commision was established in 1879 with the aim of bringing order to the appointment and promotion of these çivil servants. The ledgers in which personal and identification information, education and skills, profesional details and administrative records such as awards and disciplinary actions received by state employees were kept are referred to as Sicill-i Ahvâl ledgers. There are personnel records for 51,652 civil servants in 201 ledgers. In this study, with the aim of contributing to the literatüre on the socio-cultural conditions of Samsun during the late 19th and early 20th centuries, prosopographic information from the personnel record of 133 Muslim and 3 non- Muslim state officials registered in the Samsun population registry was examined. Our thesis consists of an Introduction and three chapters. The Introduction focuses on the structure of the Ottoman bureaucracy and the importance of the Sİcill-i Ahvâl sources. The first chapter discusses the changes in the bureaucratic structure during the reign of Abdulhamid II, as well as the establishment and functions of the Sicill-i Ahvâl Commission. In the second chapter, the provide a general framework, the administrative, economc and demographic structure of Samsun is briefly discussed and the names, nicnames, titles, educational backgrounds and Professional lives of Samsun- based çivil servants are examined based on the Samsun Sicill-i Ahvâl registers. Finally, in the thrd chapter, the ranks, decorations anda medals awarded to officials from Samsun, as well as the charges brought against them and penalties imposed are examined.