Klasik Türk şiirinde Gül-i Ra'na
Classic Turk in the poem Gul-i Ra'na
- Tez No: 230663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Klasik Türk Şiiri'nde gül-i ra`nâ başlıklı tezimizde 13. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar öne çıkmış olan şairlerimizin divanlarını taradık. İncelediğimiz divanlar: Ahmet Paşa Divanı, Bağdatlı Rûhî Divanı C I-II, Bâkî Divanı, Cinânî Divanı, Fatih Divanı ve Şerhi, Fehîm-i Kadîm Divanı, Fuzûlî Divanı, Fuzûlî Divanı Şerhi, Giritli Sallacıoğlu Mustafa Celvetî Divanı, Hayâli Divanı, Mesîhî Divanı, Mezâkî Divanı, Nâ'ilî Divanı, Necâtî Beğ Divanı, Nedîm Divanı, Nef'î Divanı, Nesîmî Divanı, Neşâtî Divanı, Nev'i Divanı'nın Tahlîli, Neylî ve Divanı, Râmî Divanı, Sükkerî Divanı, Şeyh Gâlîb Divanı, Şeyhî Divanı, Yahyâ Divanı, Usûlî Divanı, Zatî Divanı. Öncelikle bu divanlarda ra`nâ kelimesinin hangi anlamda kullanıldığını ve ra`nâ kelimesi ile ne gibi terkibler oluşturulduğunu belirledik. Ayrıca asıl konumuz olan gül-i ra`nâ terkibinin divanlarda geçtiği beyitleri bulduk. Bazı kitap ve antolojilerden bulduğumuz beyitlere de tezde yer verdik. Bulunan bu beyitleri kullanımları bakımından ana başlıklara ve alt başlıklara ayırdık. Şairlerimizin gül-i ra`nâyı kaç farklı şekilde kullandıklarını, altı asır boyunca kullanım şeklindeki değişiklikleri tesbit etmiş olduk. Bu çalışmayı yapmamızın sebebi bir çiçeğin asırlar boyunca, geniş bir kültür içerisinde farklı şairler tarafından nasıl dile getirildiğini belirlemektir. Farklı şairlerin beyitlerinde benzer kullanımlar görülmüş, aynı zamanda yeni benzetmeler içersinde gül-i ra`nânın şekil değiştirdiği de olmuştur. Farklı şairlerin aynı kullanımlarda bulunması bize aynı kültür içerisinde yetiştiklerini, yeni kullanımların bulunmasının ise yüzyıllar geçtikçe kültürel anlamda yeni şeyler eklenildiğini ve hayal gücünün derinleştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We combed our poets who become divans Classic Turk in the Poem gül-i ra`na at headed our thesis 13. from the century 18. they have gone front until the century. We exemined there are: Ahmet Paşa Divanı, Bağdatlı Rûhî Divanı C I-II, Bâkî Divanı, Cinânî Divanı, Fatih Divanı ve Şerhi, Fehîm-i Kadîm Divanı, Fuzûlî Divanı, Fuzûlî Divanı Şerhi, Giritli Sallacıoğlu Mustafa Celvetî Divanı, Hayâli Divanı, Mesîhî Divanı, Mezâkî Divanı, Nâ?ilî Divanı, Necâtî Beğ Divanı, Nedîm Divanı, Nef?î Divanı, Nesîmî Divanı, Neşâtî Divanı, Nev?i Divanı?nın Tahlîli, Neylî ve Divanı, Râmî Divanı, Sükkerî Divanı, Şeyh Gâlîb Divanı, Şeyhî Divanı, Yahyâ Divanı, Usûlî Divanı, Zatî Divanı. This first ra`na are they used at which meaning and ra`na and what like compoundings. We determined that she was formed. Subject original besides gül-i ra`na. Your compounding passes divans. We found the couplets her couplets which the rana compounding which her rose becomes an original location finished at the divans besides. We separeted which this is found the couplets main than care and how many they gül-i ra `na at the different shape and I use six centuries lengthwise we became their change the fixing has done. This work we do the reason a flower they suspend wide culture lengthwise. Which you were fetched to the more what kind of than the different poets side language. Similar has been seen at the different poets coupletes and new at the time same gül-i ra `na has become a shape after she makes voluable. Your diffent poets same she exists same culture to the us she is found tehy catch and new century as long as they pass new things at the cultural meannig to the soot and hard gets deep show.