Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde adil yargılanma hakkı
The right to fair trial in European Convansion of Human Rights
- Tez No: 230681
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL HÜSNÜ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde düzenlenen ?Adil Yargılanma Hakkı?, bu tezin konusunu oluşturmaktadır.Adil Yargılanma Hakkı, kişisel hak ve özgürlüklerin korunmasında en önemli haklardan biridir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gibi bir çok uluslararası metinde yer almıştır. Bununla birlikte, ulusal hukuk sistemlerinde Anayasal düzeyde kabul edilmiş olan bir haktır.Adil Yargılanma Hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin bir anlamda ?omurga?sıdır. Çünkü, yargılama faaliyetinin esaslarını tespit etmektedir. Adil Yargılanma Hakkı, hem ceza yargılamalarına, hem de medeni hukuk yargılamalarına uygulanabilen bir haktır.Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesinde Adil Yargılanma Hakkı'nın kapsamı ve unsurları tanımlanmıştır. Sözleşme, bu maddede sayılan tüm hakları koruma altına almaktadır.Tezde, Adil Yargılanma Hakkı üç bölüm halinde incelenmiştir. İlk bölümde, hakkın tanımı, tarih içindeki gelişimi ve kapsamına değinilmiştir. İkinci bölümde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Komisyon kararları çerçevesinde 6.maddede sayılan tüm haklar tek tek incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, kişisel görüş ve değerlendirmelere yer verilmiştir.ANAHTAR KELİMELER : Hak, Hukuk, İnsan Hakları, Adil Yargılanma Hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi.
Özet (Çeviri)
The ?Right to Fair Trial? which is arranged in the Article 6 of the European Convansion of Human Rights is the subject of this work.The right to fair trial is one of the most important right to protect the personel rights and freedoms. It is situated in many international texts, like European Convansion of Human Rights. Besides this , it is accepted as a constitutional right in many national laws.In one sense, right to fair trial is the ?fundamental part? of the European Convansion of Human Rights. Because, it is establishing the principals of trial action. Right to fair trial is a applicable right for lawsuits and also criminal actions.The content and elements of the right to fair trial is defined in the article 6. of European Convansion of Human Rights. The Covension protect all the rights in article.In work, right to fair trial examined in three chapter. In first chapter, mentioned about description of right, it?s historical evolution and content. In the second chapter, all of rights in article 6 are examined one by one , by the frame of the desicions of European Court of Human Rights and Commission. And finally, in last chapter, pointed out to personel opinions and estimations.KEYWORDS : Right, Law, Human Rights, Right to Fair Trial, European Convansion of Human Rights, European Court of Human Rights.