Adil yargılanma ilkesinin gelişim süreci ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde adil yargılanma hakkı
Development process of the fair trial principle and Right to fair trial in the scope of European Convention of Human Rights
- Tez No: 207538
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLYAS DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tarihin baslangıcından günümüze kadar gelen zaman diliminde ?Adil Yargılanma lkesi? çok ciddi asamalar kaydederek, günümüzde birçok anayasa, uluslararası sözlesme ve ulusal yasada güvence altına alınmıstır. Adil yargılanma hakkı en açık ifadesi ile ilk kez Avrupa nsan Hakları Sözlesmesinde ifadesini bulmus, adil yargılanma hakkının temelini teskil eden birtakım hak ve ilkeler sözlesme hükmünde açıkça ifade edilmistir. Bu hakkı tamamlayan bir kısım hak ve ilkeler ise adil yargılanma hakkının zımni unsurları olarak Avrupa nsan Hakları organlarının içtihatları ile belirlenmistir. Bireysel basvuru hakkının ülkemiz tarafından kabul edilmesi ile baslayan süreçte kisi hak ve özgürlüklerinin uluslararası hukuk konusu olarak denetlenmesi önem kazanmıs ve buna paralel olarak Avrupa nsan Hakları Mahkemesi' ne yapılan basvurular neticesinde alınan mahkumiyet kararları sonucu mevzuatımızdaki eksiklikler görülmüs ve son yıllarda bu eksiklikleri giderici çalısmalar yapılmıstır. Burada özet olarak degindigimiz adil yargılanma hakkını inceleyen ve üç bölümden olusan bu çalısma ile amaçlanan, Avrupa nsan Hakları Sözlesmesinde açıkça ifadesini bulan ve en temel insan haklarından biri olarak kabul edilen adil yargılanma ilkesinin ilgili mevzuatımızda yer alan hükümler ısıgı altında hukuk sistemimize yansımalarını ortaya koymak, bununla beraber pratik nedenlerden ve mevzuattan kaynaklanan problemlere deginerek hukuk sistemimiz açısından ideal olana küçükte olsa bir katkı saglamaktır
Özet (Çeviri)
In the period of time from the inception of the history till the present day ?Right to fair trial? principle, passing through the several serious phases, has been enshrined in various constitutions, international convention and national legislation. Right to fair trial has been mentioned firmly at the first time in ECHR, Rights and principals which are the fundamentals thereof have been clearly phrased in the related provision of the convention, the additional rights and principals have been established by the jurisprudences of the European Human Rights organs. In the process beginning with the admission of the individual application, to the inspection of the personal rights and freedoms as a international law field attached great importance. In parallel, as a result of the convictions received at the end of the applications to the European Court of Human Rights, gaps in our national legislation have been examined; in the recent years there has been many works to fill those gaps. The aim of this study , which is composed of three sections and examining the right to fair trial, to put forward the reflections of the right to fair trial, which is one of the most important human right and clearly enshrined in the ECHR, to our national legal system. In addition to that, to make a little contribution to the ideal, touching the problems stemming from the legislation or the implementation thereof.