Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında makul sürede yargılanma
Reasonable adjudication on behalf of the decisions of the European Court of Human rights
  1. Tez No: 407847
  2. Yazar: BURAK ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adil yargılanma hakkının en önemli unsurlarından olan ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde öngörülen makul sürede yargılama yapma yükümlülüğü ile yargılama faaliyetinin uzun sürmesinin engellenmesi amaçlanmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından ortaya konulan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinde, adaletin etkin bir şekilde sağlanması ve ona duyulan güvenin azalmaması için adaletin geciktirilmeksizin gerçekleştirilmesinin önemini belirtmiştir. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde genel olarak makul sürede yargılanma hakkı incelenmiş ve Türk Hukukunda makul süreye değinilmiştir. İkinci bölümde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 6. maddesi ışığı altında makul sürede yargılanma hakkı tartışılmıştır. Bu doğrultuda, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin değerlendirmeye esas alınan sürenin makul olup olmadığını nasıl değerlendirdiğini ve makul olup olmama değerlendirmesi yaparken kullandığı kriterler açıklanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise, gecikme problemi ve makul süreye ilişkin alternatif çözüm önerileri ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında makul sürede yargılama yapma yükümlülüğüne ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of fair trial's guarantees concerns compliance with the reasonable time requirement, intended by European Convention on Human Rights to prevent excessively long judicial proceedings. As the European Human Rights Court has pointed out in requiring cases to be heard within a reasonable time; the European Convention on Human Rights underlines the importance of administering justice without delays which might jeopardise its effectiveness and credibility. In the first chapter of this dissertation we analyzed the scope of the right to a hearing within a reasonable time and implementations in Turkish law. In the second chapter of this dissertation we discussed the right to a hearing within a reasonable time in the light of Article 6 of the Convention. In this context we try to explain how the court assess whether a period is reasonable and give a number of criteria which the court uses to assess whether or not proceedings have been reasonable. In the last chapter, latency and alternative solution proposal handled. Through the this dissertation, judgements of European Human Rights Court on the reasonable time requirement are analyzed.