Diyarbakır basınından Yeni Hilâl mecmuası (1-14) (metin çevirisi - değerlendirme)
Yeni Hilâl magazine (1-14) in press of Diyarbakir (translation of the text - evaluation)
- Tez No: 230691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET SALİH ERPOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu çalışma 1924?1925 yılları arasında Diyarbakır'da yayımlanan Yeni Hilâl Mecmuası'nın metin çevirisi ve değerlendirmesini içermektedir.Yeni Hilâl Mecmuası, Cumhuriyetin ilanından sonra Diyarbakır'da yayımlanan ilk mecmua olması hasebiyle önemli bir yere sahiptir. Bundan önce 1922?1923 tarihlerinde Ziya Gökalp'in çıkarmış olduğu Küçük Mecmua, Türk milliyetçiliğinin esaslarını tesis etmiş ve bu mecmuada yayımlanan yazılar yurt genelinde büyük etkiler bırakmıştır. Yeni Hilâl de bu çizgide çıkmış ve gençliğin edebî, ilmî, felsefî alanındaki ihtiyacı doldurmaya çalışmıştır.Yeni Hilâl Mecmuası tarih, edebiyat, kültür, hukuk, sağlık, sosyal hayat ve eğitimle ilgili yazılar içermektedir. Diyarbakır tarihinin cumhuriyet sonrası kesitinde çıkan Yeni Hilâl Mecmuası, imkânların yetersizliğine rağmen periyodik olarak yayınına devam etmiş, yayımlandığı süreç içerisinde, gençliği bilinçlendirmede önemli bir rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
This study contents the evaluation and transcription of Yeni Hilal magazine thatpublished in 1924 ? 1925 in Diyarbakır.Yeni Hilal Magazine takes an important place because of publishing as the firstmagazine after proclamation of the Republic in Diyarbakır. Before Yeni Hilal, KüçükMecmua that published in 1922 ? 1923 by Ziya Gökalp established the Turkish nationalism?spivotal and the articles which published in this magazine packed a great punch throughout ofthe country.Yeni Hilal Magazine published in this concept and tried to cover youth?s inadequacy inliterature, scientific and philosophical fields. Yeni Hilal Magazine contents articles relevantto history, culture, health, and social life and education subjects. Yeni Hilal Magazine thatpublished after the time period of post republic hold to periodic publishing despite ofscantiness of possibilities. It played an important role for developing conscious of youth?s inits publishing process.