Gündem belirleme kuramı ve ideolojik haber söylemi bağlamında kayıp çocuk haberlerinin etik ihlalinin incelenmesi: Narin Güran olayı örneği
An analysis of ethical violations in news reports about missing children in the context of agenda-setting theory and ideological news discourse: The case of Narin Güran
- Tez No: 1021349
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NİSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Kayıp çocuk haberleri, medya içeriklerinin toplum üzerindeki etkisi açısından son derece hassas bir konu olarak öne çıkmaktadır. Bu tür haberler, yalnızca kamuoyunu bilgilendirmekle kalmaz, aynı zamanda mağdur ailelerin duygusal ve psikolojik durumlarını derinden etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, medyanın kaybolan çocuklara ilişkin haberleri sunarken etik sorumlulukları büyük önem taşımaktadır. Özellikle çocukların mahremiyetinin korunması, doğru bilgilendirme ve haber dilinin objektifliği gibi unsurlar, medya organlarının bu tür haberlerde dikkat etmesi gereken temel etik ilkeler arasında yer almaktadır. Bu çalışma, 21 Ağustos 2024 tarihinde Diyarbakır'da kaybolan ve 24 Ağustos 2024'te ulusal medya tarafından haberleştirilen 8 yaşındaki Narin Güran'ın kaybolma olayının, Türk ulusal basınında nasıl ele alındığını incelemektedir. Çalışma, kayıp çocuk haberlerinde yer alan etik ihlalleri Narin Güran örneği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Narin Güran olayı, 24 Ağustos ile 20 Eylül 2024 tarihleri arasında yayımlanan haberlerde geniş yer bulmuş ve kamuoyunun büyük bir ilgisini çekmiştir. Toplam 26 gazetenin incelendiği çalışmada, haberlere geniş yer veren gazeteler sırasıyla; Akşam, BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Hürriyet, Karar, Korkusuz, Milliyet, Posta, Sabah, Sözcü, Takvim, Türkiye, Yeni Akit, Yeniçağ ve Yeni Şafak gazeteleridir. Bu çalışma, medya organlarının olayları nasıl çerçevelediğini, hangi söylem stratejilerini benimsediğini ve bu stratejilerin olayın toplumsal algısını nasıl şekillendirdiğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gazetelerdeki başlıklar, görseller ve metinler aracılığıyla, Narin Güran olayının sunumunda kullanılan söylem araçları detaylı olarak değerlendirilmiştir. Kaybolan çocuk haberlerinin medyadaki etik ihlalleri, özellikle mahremiyetin ihlali, toplumsal duyarlılık ve medyanın doğruluk ilkesine ne kadar bağlı kaldığı, bu çalışmanın temel odak noktalarındandır. Çalışmada, bu 28 günlük süreçte yayımlanan haberler analiz edilerek etik ihlallerin türleri ve düzeyi tespit edilmiştir. Narin Güran olayını konu alan bu çalışmada, nicel içerik analizi ve söylem analizi yöntemleri kullanılmıştır. Olayın medyadaki temsilleri incelenerek bu temsillerin etik açıdan değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İnternet sitelerinde yayımlanan haberlerin etik boyutun incelenmesine daha kapsamlı veri sağlaması nedeniyle bu içerikler de araştırma kapsamına dâhil edilmiştir. Bu kapsamda, farklı ideolojik ve editoryal çizgilere sahip 6 ulusal gazete söylem analizi çalışması için örneklem olarak seçilmiştir. Yayın politikaları esas alınarak sağ basını temsilen Yeni Şafak ve Türkiye, sol basını temsilen BirGün ve Cumhuriyet, merkez basını temsilen ise Hürriyet ve Posta gazeteleri incelemeye alınmıştır. Her bir gazetenin 5 günlük yayın süreci üzerinden haber dili, sunum biçimleri ve etik yaklaşımlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
News reports about missing children stand out as an extremely sensitive issue in terms of the media's impact on society. Such reports not only inform the public but can also profoundly affect the emotional and psychological well-being of the affected families. In this context, the media's ethical responsibilities when reporting on missing children are of great importance. In particular, protecting children's privacy, providing accurate information, and maintaining objectivity in news reporting are among the fundamental ethical principles that media outlets must adhere to when covering such stories. This study examines how the disappearance of 8-year-old Narin Güran—who went missing in Diyarbakır on August 21, 2024, and was reported by the national media on August 24, 2024—was covered in the Turkish national press. The study aims to examine ethical violations in news coverage of missing children using the case of Narin Güran as an example. The Narin Güran case received extensive coverage in news reports published between August 24 and September 20, 2024, and attracted significant public attention. The study analyzed a total of 26 newspapers; the publications that gave the most extensive coverage to the news were, in order: Akşam, BirGün, Cumhuriyet, Evrensel, Hürriyet, Karar, Korkusuz, Milliyet, Posta, Sabah, Sözcü, Takvim, Türkiye, Yeni Akit, Yeniçağ, and Yeni Şafak. This study aims to reveal how media outlets frame events, which discourse strategies they adopt, and how these strategies shape the public perception of the incident. Through headlines, visuals, and text in the newspapers, the discourse tools used in the presentation of the Narin Güran case will be evaluated in detail. Ethical violations in media coverage of missing children, particularly breaches of privacy, social sensitivity, and the extent to which the media adheres to the principle of accuracy, are central focuses of this study. The study analyzed the news published during this 28-day period to identify the types and levels of ethical violations. This study, which focuses on the Narin Güran case, employs quantitative content analysis and discourse analysis methods. The aim is to examine the case's representations in the media and evaluate these representations from an ethical perspective. News articles published on websites were also included in the scope of the research because they provide more comprehensive data for examining the ethical dimension. In this context, six national newspapers with different ideological and editorial orientations were selected as a sample for discourse analysis. Based on their publication policies, the newspapers Yeni Şafak and Türkiye were selected to represent the right-wing press, BirGün and Cumhuriyet to represent the left-wing press, and Hürriyet and Posta to represent the center-left press. The news language, presentation styles, and ethical approaches of each newspaper were evaluated comparatively over a five-day publication period.