İskenderun-Antakya bölgesinde yemek-insan ilişkisi üzerine bir görsel kültür çalışması
A visual cultural study on human-food relationship in İskenderun-Hatay district
- Tez No: 230703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN SARIKARTAL, YRD. DOÇ. DR. LEVENT SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Anthropology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Film ve Drama Yüksek Lisans Programı'nda yapımcılık eğitimi gören Behiç Alp Aytekin tarafından hazırlanan bu tez projesi ile yemek-insan görsel ilişkisinin araştırılması öncelikli hedef olarak belirlenmiştir. Bu araştırma konusu ile beraber ortaya çıkacak olan antropolojik ve sosyolojik yaklaşımlar ve sonuçlar da projenin yan araştırma konuları olarak kurulmuştur. Tez bağlamında sunulan belgesel film de bu araştırmanın ürünü olarak sunulmaktadır. Performansa dayalı bu tez, süreç analizi bağlamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project a visual cultural study research about food and human relationship, has been chosen as a primary aim and considered by Behiç Alp Aytekin who has been training in Film and Drama Master?s Program as a producer. In addition to the primary visual study of the project, some results and data have been achieved related to the other fields such an anthropology and sociology. Also, a documentary film has presented as thesis?s final product to show the outcomes of the research. This thesis, based on performance, has been examined in the context of a practice as research.