Enflasyon hedeflemesi ortamında Türk bankacılık sektörü
Turkish banking sector in the inflation targeting environment
  1. Tez No: 230702
  2. Yazar: FİKRET KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Ekonominin tüm kesimleri üzerinde olumsuz etkilere sahip olduğu belirtilen enflasyonun tek haneli oranlara düşürülmesi izlenen istikrar politikalarının ortak noktalarından biri olmuştur. Fiyat istikrarını nihai hedef olarak kabul eden ve kendine özgü yasal, teknik ve kurumsal özelliklere sahip olan enflasyon hedeflemesi stratejisi 1990'lı yıllardan itibaren bazı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde para politikası alanında uygulanmıştır. Türkiye'de son dönemde para politikasını şekillendiren ve 2002 yılından sonra örtük, 2006 yılından itibaren ise açık şekilde uygulanan enflasyon hedeflemesi stratejisi ekonomi ve bankacılık sektörü üzerinde bazı etkiler yaratmıştır. Çalışmada; enflasyon hedeflemesi ortamında Türk bankacılık sektörünün bilanço ve gelir-gider yapısında yaşanan değişim ortaya konulmuştur. Bankacılık sektörünün aktif ve karlılık yapısında bazı köklü dönüşümlerin meydana geldiği 2001 yılı sonrasındaki sürecin değerlendirilmesine yardımcı olması amacıyla bazı konularda 1980 sonrası dönemle karşılaştırmalar yapılmıştır. Çalışmada ayrıca, sektörün son dönemde ulaştığı sonuçlar ile gelecekte karşılaşılması muhtemel gelişmeler sektör çalışanlarının katıldığı anket araştırmasına konu edilmiştir. Ekonomi ve bankacılık sektörüne ait değişkenler arasında ilişkileri içeren hipotezler kurularak, anket sonuçlarından hareketle Ki-Kare testleriyle bu hipotezler sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the common issues of stabilization polices has been reducing the inflation rate to single digit due to negative impacts of inflation on all sectors of the economy. Since 1990, some countries- both developed and developing- have adopted inflation targeting monetary policy in which price stability is the primary goal. Turkey adopted an explicit inflation targeting regime starting in January 2006 whereas putting into practise implicit inflation targeting regime from 2002. This implementation, of course, has caused certain effects on the economy and the banking sector. It is the aim of this study to investigate these effects. This study aims to state the transformation of Turkish banking sector structure in the inflation targetting environment. There has been some fundamental changes in the Turkish banking sector?s balance sheet and profitability structure after the year 2002. In order to help to assess well this process, these issues were compared with the period after 1980. This paper also includes a questionnaire about banking sector?s performance in the last period and expectations for the future. Then, hypotheses were constructed between economic and financial variables. By taking into account the questionnarie results, Chi-square test is applied to test the hypothesis.