Quantitative implications of changes in social security rules: The 2008 reform of Turkey
Sosyal güvenlik kurallarındaki değişikliklerin sayısal uygulamaları: Türkiye'nin 2008 reformu
- Tez No: 230712
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ KAYGUSUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
The Turkish social insurance system has been under feverish debates for years, particularlythrough its burden on the economy. The most recent reform on the social insurance system isan attempt to neutralize deterioration in social security system and its effects on the economy.After recent reform, the way that retirement benefits are calculated is changed against workersand minimum age for retirement is increased. In particular, for an agent with 25 years ofsocial security tax payments, replacement rate is down from 65 percent to 50 percent. On theother hand, retirement age is up from 60 to 65. The aim of this paper is to investigate themacroeconomic effects of these changes using an OLG model. My findings indicate that laborsupply, output and capital stock increase when the changes mentioned above are applied to thebenchmark economy calibrated to the Turkish economy data in 2005. A critical change withcurrent reform is marginal benefit of working became uniform over ages. In another simulationexercise, I change the marginal retirement benefit in the benchmark economy to be uniform overages while keeping the size of social security unchanged. As a result, benefit of getting retiredin a later period is increased. Uniform distribution of marginal benefits decreases both capitalstock and output of economy, however. Increasing retirement age, on the other hand, result inagents getting retirement benefits for less time and in an older-age. Age increase has substantialpositive effect on both labor supply, capital stock and output.
Özet (Çeviri)
Türk sosyal guvenlik sistemi, özellikle ekonomi uzerindeki ağır yükü dolayısıyla, sürekli ağır eleştirilerin hedefi olmuştur. Son yapilan reform sosyal güvenlik sistemindeki kötü gidişi ve dolayısıyla onun ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini kırma amacını taşımaktadır. Son yapılan reformla emeklilik gelirinin hesaplanma yöntemi çalışanlar aleyhine değiştirilmiş ve emeklilik aylığı almak için gerekli minimum yaş arttırılmıştır. Özelde, 25 yıl çalışan biri için bağlama oranı, yüzde 65`ten yüzde 50`ye düşürülmüştür. Dieğer taraftan, emeklilik aylğı almak için gerekli yaş 60`tan 65`e çıkarılmıştır. Bu calışmanın amacı, bahsedilen değişikliklerin makroekonomik etkilerininOLG modeli kullanılarak incelenmesidir. Bulgularim, yukarıdaki değisikliklerin 2005 Türkiyedatasının uyarlandığı benchmark ekonomiye uygulanması durumunda, işsgücü arzı, üretim vesermaye stoğunun arttığını göstermektedir. Reformdaki kiritik önemde bir değisikliklik, calışmanınmarjinal faydasının tekdüze hale getirildiği değisimdir. Başka bir simülasyon calışmada, calışmanınmarjinal faydasının, sosyal güvenlik siteminin büyüklüğü sabit tutularak, tekdüze hale getirilmesidir.Sonuç olarak daha geç yaşta işten ayrılmanın faydası arttırılmıstır. Marjinal faydanınyaşlar arasında denk olarak dağıtılması sermaye stoğu ve üretimi azaltmaktadır, bununla birlikte.Emeklilik ayığı almak için gerekli minimum yaşın arttırılması, diğer taraftan, calışanlarınemekliliğin getirilerinden daha az zaman için ve daha geç yaşlarda faydalanmalarına neden olur.Minimum yaştaki bu artış, işgücü arzı, sermaye stoğunu ve üretimi önemli oranlarda olumluetkilemektedir.