Uluslararası muhasebe standardı-2 ile TMS-2 stoklar standardının karşılaştırılması
International financial reporting standards-2 and TMS-2 inventory standard?s comparing
  1. Tez No: 230786
  2. Yazar: AYDIN BAĞDAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çeşitli ülkelerdeki muhasebe standartlarındaki farklılıklar finansal bilgilerin karşılaştırılmasını zorlaştırmakta, fon toplanması sürecinde engel oluşturmakta, uluslar arası şirket alım-satım ve birleşmelerinde zorluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Bütün bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması, farklı muhasebe standartlarının birbiriyle uyumlu hale getirilmesi, tüm ülkelerde aynı muhasebe standartlarının uygulanması gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, Uluslar arası Finansal Raporlama Standartları (UFRS)'nın ülkemizde uygulanması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çok sayıda kullanıcı tarafından ekonomik kararlarda faydalı olacak şekilde bir işletmenin finansal durumu, performansı ve nakit akışları hakkında bilgi sağlamak amacıyla UFRS çalışmaları yapılmıştır. Finansal verileri kullananlar için UFRS, aynı muhasebe çerçevesini kullanabilecekleri için bir fırsat olacak ve finansal bilgileri uluslar arası olarak karşılaştırabilecekleri için yarar sağlanacaktır.Bu çalışmada UFRS'nin tanıtımı, oluşumu, tarihi gelişimi, dünyada ve ülkemizdeki uygulaması üzerinde durulmuştur. Bu çalışmayla; UFRS'nin ülkemizde öneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmak ve ülkemiz muhasebe mesleği ile mali tablo raporlama sisteminin dünyadaki gelişmelere yetişebilmesi için UFRS'ye uyumun gerekliliğini vurgulamak amaçlanmıştır. Konu, standartlardan biri olan Stoklar Standardı üzerine uygulamalı bir örnekle ve Türkiye Muhasebe Standartları ile Uluslararası Finansal Raporlama Standartları üzerine birer uygulamayla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Difference of accounting standarts in some countries making difficulties at comparing of financial information, creating barriers on collection period of fonds, marketing between international companies and also creating difficulties at combinations. All these causes show us that all countries need to use same accounting standarts or make different standarts suitable once. In this case our country needs to use International Financial Reporting Standarts (IFRS). By many users IFRS has been studied to get profit of economic solutions as managment's financial position, performance and about money circulations. IFRS would be chance for users of financial datas because of using same accounting borders and helps at comparing financial information as international.This text represents creation, historical progress, practice of IFRS in the world and in our country. Purpose of this study is importance of IFRS for our country and to catch progress of the world?s accountancy occupation with financial report systems. Subject supported with practice on Stocks? Standard, Turkish Accountancy Standard and National Financial Reporting Standards.