Hz. Peygamber'in ilk hanımı Hz. Hatice'nin hayatı ve kişiliği
The life and personality of Prophet's first wife Khadija
- Tez No: 230799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM ŞULUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Milâdî 556 yılında Mekke'de doğan Hz. Hatice, Kureyş'in vasat bir kolu olan Benî Esed kabilesine mensuptur. Babası Huveylid b. Esed Mekkelilerin önemli işlerde danıştığı etkin bir şahsiyet olup Benî Esed'in başkanıdır.Hz. Hatice, Hz. Peygamber'le evlenmeden önce iki evlilik yapmış ve iki eşini de kaybetmişti. Ölen iki eşi Mekke'nin ileri gelen ailelerinden olup ticaretle uğraşan zengin kişilerdi. Her iki eşiyle olan evliliği kısa sürmüş, onlardan kendisine yüklü miktarda miras kalmıştı. Hz. Hatice ikinci eşinin ölümünden sonra Kureyş'in ileri gelenlerinin yaptığı evlilik tekliflerini -çocuklarının terbiyesi ve ticarî faaliyetlerini idare edebilmek için- kabul etmedi.Hz. Hatice, akrabası oluşu, Kureyş'in en etkin kollarından Benî Hâşim'e mensup şerefli, güvenilir, güzel huylu, doğru sözlü oluşu, alışverişteki dürüstlüğü gibi sebeplerle Hz. Peygamber'e evlenme teklifinde bulundu. Hz. Muhammed, bunu amcalarına söyleyip onların da onayını aldıktan sonra gerçekleşen bu evlilik, Hz. Hatice vefat edinceye kadar devam etti.Hz. Hatice Hz. Peygamber'in diğer hanımları arasında onu peygamber olarak değil de, sadece bir insan ve bir eş olarak gören tek hanımıdır. Hz. Hatice, evliliğin ilk yıllarından itibaren en sıkıntılı zamanlarında Hz. Peygamber'in yanında bulunup ona destek oldu. Hz. Peygamber de onun dostluğu ve desteği sayesinde karşılaştığı sıkıntıların üstesinden gelmiştir.Hz. Peygamber'in, Mâriye'den olan oğlu İbrahim hariç altı çocuğu da Hz. Hatice'den olup soyu onun çocuklarından devam etmiştir.620 yılında vefat eden ve Mekke'nin Hacun kabristanına toprağa verilen Hz. Hatice, Mekke'deki sosyal ve ticaret hayatında etkin bir konuma sahip asil bir hanım efendiydi.
Özet (Çeviri)
Born in 556 A.D., Khadija belonged to an ordinary sub-tribe of Quraish, Banu Asad. His father Khuwaylid b. Asad was the head of the tribe and a leading figure whose advices were considered valuable for the Meccans.Khadija married twice before his marriage with the Prophet. Her late husbands from her previous marriages were rich men. Her earlier marriages were short-lived. She became rich due to the wealth transferred to her from her husbands. He rejected all the offers of marriage from the leading figures of Mecca because she wanted to pursue a bussiness life and to upbring her children.She proposed to Muhammad because the Prophet was her relative; he was the member of the tribe Banu Hashim, one of the leading sub-tribe of Quraish and he was a reliable person. He accepted her offer and their marriages continued until Khadija?s death.Of the wifes of the Prophet, it was only Khadija who was the wife of Muhammad before he became prophet. She was the cosntant supporter of the Prophet during her life. Through her support that the Prophet was able to overcome all difficulties.The Prophet?s children, except Ibrahim from Maria, were from Khadija. Khadija, who died in 620 and was buried in Hajun Cemetery, was an influential figure and noble woman in the social and bussiness life of Mecca.KEY WORDS:Khadija, sira, Mecca, the wife of the Prophet.