Hz. Peygamber dönemi savaşlarından Benî Mustalik Gazvesi ve İfk olayı
The Banu al-Mustaliq war and the İfk happening in the wars of Hz. Prophet
- Tez No: 230802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKGÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda Hz. Muhammed'in savaşlarından Benî Mustalik gazvesi incelenmektedir. H. 6. yıl Şaban ayında meydana gelen bu savaşta Hz. Muhammed her fırsatta düşman ile işbirliği yaparak İslam'a saldıran Ehabîş kabileler topluluğunun bir üyesi olan Benî Mustalik kabilesine karşı savaşmıştır.Aslında bu savaş küçük bir askeri harekât olmakla birlikte içerisinde meydana gelen olaylar sebebiyle büyük önem taşımaktadır.Bu savaş sonrasında meydana gelen İfk olayında Hz. Muhammed'in kıymetli eşi Hz. Aişe'ye münafıklar tarafından iftira edilmiştir. Bazı Müslümanların da katıldıkları bu iftira sebebiyle neredeyse İslam toplumu çözülme noktasına gelmiştir. Fakat inen Kur'ân ayetleriyle birlikte Hz. Aişe'nin masumluğu ortaya çıkmış ve suçlular cezalandırılmıştır.Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde, Benî Mustalik gazvesinin sebep ve sonuçları incelenmiştir.İkinci bölümde ise İfk olayı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study the battle of Banu al-Mustalıq that the prophet Hz. Muhammad had joined is examined. In the month of Shabaan in the sixth year after hijrah, Hz. Muhammad had fought against Banu al-Mustalıq tribe. This tribe was the member of Ehabish tribe community which had been making cooperation with Islam enemies to attack İslam.Perhaps, for someone this battle was a small military operation. In fact, this operation was very important because of its own special happenings.The first happening in this battle was the thing that Hz. Aisha was slandered by mischief-makers ( Munafıq). Also some of the muslims had joined this thought, idea (the slander), so that İslam community had come into very difficult position. But with the Holy Qur?an the innocense of Hz. Aisha had been understood and had been appeared. After that guilties had been punished.Our study is seperated into two parts:In the first part; we examine the reason and the result of the battle of Banu al-Mustalıq.In the second part; happining of slander is examined.