Türkiye'de kırsal yapı ve kırsal kalkınma politikaları: Şanlıurfa örneği
Rural structure and rural development policies in Turkey: Şanlıurfa example
  1. Tez No: 230801
  2. Yazar: GÖNÜL SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUMRU BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Kırsal alanlar ekonomik faaliyetleri genelde tarıma dayalı, doğa ile çok yakın ilişkide bulunan, yüzyüze ilişkilerin var olduğu, fiziki, ekonomik ve sosyal açıdan kentlerden daha kısıtlı olanaklara sahip nüfus kesiminin yaşadığı yerlerdir. Bu özelliklerinden dolayı ulusal düzeyde gelir ve refah dağılımında adaletsizlikler ortaya çıkmakta, kırsal alanlarda yaşayanlar milli gelirden daha az pay almaktadırlar. Olumsuz koşulların devam etmesi kırsal alanlarda yaşayanların ulusal kalkınma çabalarına katılmalarını engellemektedir.Türkiye'de de kırsal alanlar önemli bir yer tutmakta, nüfusun büyük bir kesimi kırsal alanlarda yaşamakta ve tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Türkiye ulusal kalkınmasını gerçekleştirebilmek ve bütünüyle toplumsal refahı sağlayabilmek için kırsal alanlarda yaşayanların yaşam koşullarını iyileştirmek, bu amaçla etkin politikalar oluşturmak ve uygulamak zorundadır. Bu konuda geçmişte olduğu gibi uygulamalar hükümet dönemleri ile sınırlı kalmamalı ve uzun dönemli kırsal kalkınma planları oluşturulmalıdır. Ancak Türkiye bugüne kadar gerçekleştirdiği uygulamalarla kırsal alanlarla ilgili sorunları tamamıyla aşamamıştır. Ancak kırsal alanların sorunlarına çözüm bulmak amacıyla, geçmişten çıkarılan dersler ile kırsal kalkınma projeleri hazırlamakta ve tarım sektöründe verimliliği ve rekabet gücünü arttırmak için Tarım Reformu uygulamaktadır.Dünyada da kırsal alanların önemi gittikçe artmakta ve ülkeler kırsal kalkınma politikalarına önem vermektedirler. Avrupa Birliği 2007-2013 döneminde kırsal kalkınma politikaları Ortak Tarım Politikasında önemli bir yer tutmaktadır. Türkiye de Avrupa Birliğine üyelik sürecinde kırsal kalkınma politikalarını uyumlaştırma çalışmalarına devam etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin kırsal kalkınma deneyimlerinden söz edilmiş ve kırsal kalkınmada dünyada yeni uygulamalarla paralel olarak geleceğe dönük kırsal kalkınma stratejileri konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rural areas are the places of which economy is based on mostly agriculture, and the place where the population lives and the society is in close relationship with nature and very limited in terms of economy, sociality, physical environment in proportion to cities. Since these negative sides, there has been injustice for the distrubition of income in the national rank, the people living in the rural areas have lesser share from the national income rather than the people living in cities. The continuation of the bad conditions avoids people living in the rural areas of participating to the national development efforts.The rural areas have an important place in Turkey, the majority of the population have been living in the rural areas and employed in the agriculture sector. To create and perform effective policies and national peace are essential for developping the life standarts of the people living in the rural areas. In this aspect the practise must be limited only with the competent government parties as it had happened in the past what is more, the long period rural development plans should be made. Yet, Turkey hasn?t dealt with the rural problems with the practices done so far. But the agricultural reform has been performed for finding solutions the problems of rural areas through the experience of the past and to raise the competition and fertility in the agricultural sector.The importance of the rural areas raises day by day in the world, and the countries care for the rural development policies. European Union 2007-2013 rural development policies have a crucial place in the General Agriculture Policy. Turkey has continued the harmonisation practices of the rural development policies as well in the period of membership to European Union. In this study, the rural development experiences of Turkey have been mentioned and come up with rural development strategies in paralel to the new practices in the world for future.