Hz. Peygamber Dönemi savaşlarında hanım sahâbîlerin rolü
Role of the female compani̇ons i̇n the Era of Prophet Muhammed
- Tez No: 554405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, Hz. Peygamber döneminde meydana gelen savaşlarda, kadınların üstlenmiş oldukları görevleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Konunun daha iyi anlaşılması adına savaşlar hakkında kısa bilgi verilmiştir. Kadınların hangi savaşlara katıldıkları ve savaşların öncesinde ve savaş meydanındaki rolleri tek tek incelenmiştir. Kadınlar, hayatın her alanında olduğu gibi bu dönemde yapılan savaşlara da çeşitli görevlerle katılmışlardır. Savaşlarda daha çok su taşıma, yemek yapma, sağlık hizmetlerini yürütme, şiirler okuyarak erkekleri cesaretlendirme ve savaşlara katılmak hanımların savaşlardaki sorumluklarındandır. Giriş ve üç bölümden oluşan bu çalışmada, Hz. Peygamber döneminde yapılan savaşlar hakkında kısa bilgiler verdikten sonra kadınların görev ve sorumlulukları belirtildi.
Özet (Çeviri)
In this study, we have aimed to identify the tasks that women undertook in the wars took place during the period of Prophet Muhammed. There is an option to choose the language from which I can get an answer. Woman participated in the wars in that period with various tasks as in the every field of life. Carrying water, cooking, health care, reading poems to encourage men and joininf the wars were psrticularly among their responsibilities. In this study, after giving information about the wars at he time of Prophet Muhammed we habe indicated the talks and responsibilities of women.