A new technique to investigate the value relevance of accounting information: The entity approach
Mali tablo verilerinin değer ilişkisini incelemek için yeni bir yöntem: Varlık yaklaşımı
- Tez No: 230837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KARAASLAN, PROF. DR. METİN ÇAKICI, PROF. DR. TOKER DERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
The value relevance of accounting information has been a subject of intensiveacademic research in the last two decades. By definition, any type ofinformation is value relevant provided that it updates the beliefs of investorsabout the value of an asset. Going forward from that definition, manyresearchers have undertaken studies to investigate the value relevance ofaccounting information as well as other constructs from financial statements ofpublicly traded companies. Ohlsson's valuation model, that relates the marketvalue of shareholders' equity of a company to the book value of shareholders'equity and net income of the company, forms a useful framework that helpsresearchers model their hypothesis.The analysis in my doctoral thesis differs from the work of other scholars in thatI analyze the relationship between the enterprise value of a company, the aftertax operating profit and the modified asset value. Using a similar one to theclassical approach in the literature, I derive the equation relating theaforementioned variables to each other. Thereafter, using data collected fromthe Istanbul Stock Exchange database for market value of listed companies andtheir financial statements, I show that my approach yields higher explanatorypower.
Özet (Çeviri)
Mali tablo verilerinin değer ilişkisi üzerine son yirmi senede birçok akademikçalışma gerçekleştirilmiştir. Tanım olarak, herhangi bir bilgi, yatırımcıların birvarlığın değeri konusundaki düşüncelerini geliştiriyorsa, değer ilişkisi taşır. Butanımdan yola çıkarak, halka açık şirketlerinin mali tablo verileri veya butabloların içerdiği başka bilgilerin değer ilişkisi taşıyıp taşımadığına dair birçokaraştırma gerçekleştirilmiştir. Şirket özkaynaklarının piyasa değerini,özkaynakların defter değeri ve net kar ile ilişkilendiren Ohlsson değerlememodeli, bu araştırmalarda hipotezin test edilmesi için oldukça yararlı bir modelolarak dikkat çekmektedir.Benim doktora tez çalışmamda kullandığım yöntem, diğer benzer çalışmlardan,şirket değeri ile vergi sonrası faaliyet karı ve farklılaştırılmış aktif büyüklüğüarasındaki ilişkiyi incelemesi yüzünden farklılık taşımaktadır. Klasik yöntemdekullanılan metodolojinin bir benzeri ile, çalışmamda bahsettiğim değişkenlerarasındaki ilişkiyi türettiğim çalışmam, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasıverilerini kullanarak modelimin tecrübe edilmesini içeriyor. Çalışmamdagösterdiğim üzere, kullandığım varlık yöntemi, değer ilişkisi için klasiközkaynak yönteminden daha fazla açıklama gücüne sahip.