Determining sovereign credit default swap spread by extended merton model in selected emerging markets
Ülke kredi temerrüt swap oranlarını tahmin modeli: Seçilmiş gelişmekte olan ülkelerde genişletilmiş merton modeli uygulaması
- Tez No: 230836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KARAASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, Merton'un şirketlerin kredi temerrüt swap oranlarını tahmini için kullandığı yapısal modelin gelişmekte olan ülkelere uygulanması amacıyla yapılmıştır. Model, gelişmekte olan ülkelerden seçilen dört ülke olan Türkiye, Brezilya, Rusya ve Meksika üzerine uygulanmış ve tutarlılığı test edilmiştir. Genişletilmiş Merton modeli uygulamasında merkez bankalarının yabancı para cinsinden rezervleri, yabancı para cinsinden dış borçları ana parametreler olarak yer almakta olup, gösterge dış borcun oynaklığı da hesaplamalar için kullanılmaktadır. Ampirik bulgulara göre piyasada kullanılan kredi temerrüt swap oranları ile model bulguları arasında ciddi bir korelasyon gözlenmektedir. Çalışma sonuçlarına göre merkez bankalarının rezervlerinin artışı ve dış borcun geri ödenerek azaltılması veya iç borçla takası sonucunda kredi risk primlerinde somut düşüşler sağlanabilmektedir. Yapılacak analizlerin yoğunlaştırılmış oynaklık tahminleri ile daha da geliştirilmesi mümkün gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines if the Merton?s structural model for corporates can be extended to emerging market sovereigns such as Brazil, Mexico, Turkey and Russia in a comparative perspective. For utilizing extended Merton model, the parameters chosen for the determination of the credit default swap spreads are the central bank foreign currency reserves and gross external debt besides the benchmark external debt?s volatility incorporated into these calculations. In return, the credit default swap spread rates are estimated and compared for the named four developing markets. Empirical evidence shows that there is a significant correlation between the market rates and the model findings. A comparison of the results for these countries underlines the fact that building foreign currency reserves and diminishing the foreign currency liabilities or switching external debt to local currency debt might lower the credit risk spreads significantly. Furthermore, determining credit default swap market rates requires extensive volatility analysis.