Gaziantep yöresinde topraktan ve yapraktan yapılan farklı gübre uygulamalarının antepfıstığının yaprak bileşimi, gelişme, verim ve ürün kalitesine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 23086
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
X ÖZ Gaziantep' in Nizip ilçesinde yürütülen bu denemede verim ça ğındaki antep f ıstıklarına topraktan ve yapraktan farkla gübre uy gulamaları yapılmıştır. Deneme sonuçlarına göre ağaç başına 800 g N, 600 g P 0, 400 g K 0, 60 kg çiftlik gübresi uygulamalarının ve 3 kez yapraktan püskürtmenin olduğu konular, verim (kg), ve rimlilik (g/ cm2), meyve iriliği, meyve çıtlama oranı, iç meyve randımanı, sürgün uzunluğu ve meyve gözlerinin dökülmemesine daha etkin olurken, meyvenin % protein ve % yağ değerlerine etkili o lamamışlardır.Bel irtilen bu uygulamalar, yaprakların N, P, K, Fe, Mn içeriklerini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this work, different rates of fertilizer through soil and foliar nutrient spray to pistachio nut trees at yield were applied in Nizip county of Gaziantep province. According to the results obtained the rates of 800 g N, 600 g P 0, 400 g K 0 and 2 5 2 60 kg manure per tree plus three times of foliar application in fluenced on fruit yield (kg), productivity (g/cm2), fruit size, percentages of dehisced fruit shell and nutmeat shoot length and number of undropped fruit buds or bud retention effectively. However, the treatment above did not influence the percentages of protein and oil contents of fruit and caused an increase in N, P, K, Fe and Mn contents of leaves.