Küreselleşme sürecinde sınıf öğretmenlerinin toplumsal gelişmelere uyum sağlaması açısından hizmet içi eğitimin önemine ilişkin algıları
The perceptions of class teachers about the value of in service training for adaptation to social developments in the process of globalization
- Tez No: 230861
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu araştırmada; özellikle son yıllarda dünyada ve Türkiye'de sıkça tartışılan küreselleşme kavramını irdeleyerek ve küreselleşmeyi sosyo-kültürel boyutu üzerinden değerlendirerek; küreselleşme sürecinin hizmet içi eğitime yansımasına ilişkin öğretmen görüşlerinin alınması amaçlanmaktadır. Küreselleşme sürecinin etkisini daha fazla hissettiğimiz bu hızlı gelişim sürecinde toplumun bir üst seviyeye çıkarılmasına katkıda bulunan sınıf öğretmenlerinin; mesleki, kişisel açılardan gelişimlerine ve toplumsal gelişmelere uyum sağlamalarına destek olabilecek hizmet içi eğitim programları büyük önem taşımaktadır.Bu amaç doğrultusunda araştırmada betimsel çalışılan nicel ve nitel veri birleşiminden oluşan karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırma İzmir ilinde görev yapmakta olan 412 sınıf öğretmenlerine uygulanan nicel ve nitel ölçme araçlarıyla gerçekleştirilmiştir.Nitel veriler, son altı yılın hizmet içi eğitim programı dokümanlarından, ölçek sonunda yer verilen açık uçlu sorudan ve katılımcılarla yapılan görüşmelerden sağlanmıştır. Nitel veri seti, tümevarımcı bir yaklaşımla araştırmacıların bu çalışma için geliştirdiği özgün bir stratejiyle çözümlenmiştir.Nicel verilerin elde edilmesi amacıyla araştırmacılar tarafından geliştirilen küreselleşme, toplumsal gelişme kavramları ve hizmet içi eğitim programlarına yönelik öğretmen görüşlerini saptamak amacıyla anket oluşturulmuştur. Bunun yanında araştırmacı tarafından geliştirilen 5'li Likert tipi ?Küreselleşmenin Hizmet İçi Eğitime Yansıması Ölçeği? kullanılmıştır. Anket ve ölçek, gerekli literatür taraması yapıldıktan sonra uzman kişilerin ve sınıf öğretmenlerinin görüşleri alınarak hazırlanmıştır.Araştırmada elde edilen nicel sonuçlar, hizmet içi eğitim programlarının küreselleşmeyle ilgili konulara kısmen yer verdiğini ortaya koyarken; nitel sonuçlarda hizmet içi eğitim programlarının küreselleşme süreci ile ilgili konulara yeteri kadar yer vermediği ve dikkatle yeniden düzenlenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study provides descriptions of globalization that have been discussed both in the world and in Turkey in recent years, and also focuses on socio-cultural dimension of globalization inquiring its contextual reflection on in-service training programmes from teachers? point of views. Within the process of rapid and effective global developments, the in-service training programmes have great importance especially for the elementary school teachers who need to be supported either for their personal, and occupational improvements or for the adaptation of ongoing social changes.For this purpose, descriptive techniques covering both qualitative and quantitative data analyzes were used in this study. The qualitative and quantitative instruments were applied to 412 class teachers working in elementary schools in Izmir.The qualitative data were gathered from the documents of the last six years in-service training programmes by the open-ended questions in the questionnaires and also by the interviews with the participant teachers. The data were analyzed by inductional technique originally developed by the researchers.The survey instrument for the quantitative data was designed as a questionnaire by the researchers to gather the participant class teachers? perceptions about globalization, social developments and in-service training programmes. Besides, a Likert-type scale for analyzing ?The reflection of globalization on in-service training programmes? was developed following the recommendations of the experts and some class teachers.Qualitative findings of this study indicated that in-service training programmes partly included the issues related with globalization. Whereas, the quantitative findings showed that in-service training programmes were insufficient in dealing with the issues related with globalization and strongly need to be reformed.