Türkiye'deki yüksek öğretim kurumlarında erasmus değişim programlarını yürüten birimlerin kurumsal yapılarının incelenmesi ve bir modelleme çalışması
A case study and an analytical survey on the institutional structure of the administrative units of the erasmus exchange programmes at higher education institution in Turkey
  1. Tez No: 230914
  2. Yazar: ZEYNEP SÜTER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (Fransızca) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Avrupa Birliği Eğitim Programları, Avrupa Komisyonu tarafından uygulamaya konulan ve Avrupa Birliği'ne üye ve aday ülkeler arasında genel ve mesleki eğitimin her alanında değişim gerçekleştirmeyi hedeflemektedirler. Bu programlardan genel eğitime yönelik olan Sokrates'in alt alanını kapsayan Erasmus Programı yüksek öğretimde Avrupa'da karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimlerini sağlamaktadır. Avrupa'da 1995 yılında temelleri atılan program, Türkiye'de 2002 yılında uygulanmaya başlanmıştır. Programların tanıtımı ve koordinasyonu Türkiye genelinde Devlet Planlama Teşkilatı bünyesinde kurulan Ulusal Ajans tarafından yapılmaktadır. Türkiye'deki yüksek öğretim kurumları kendi bünyelerinde Erasmus Koordinatörlüklerini kurarak, Erasmus Programı kapsamında öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve ortak yapılan çalışmaların ve projelerin akademik olarak tanınmasını sağlamaktadır.Tez çalışmamızda, Türkiye'deki Erasmus Koordinatörlüklerinin kurumsal yapıları üzerine betimleyici bir çalışma gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz. Türkiye'deki üniversitelerin tümünü incelemek mümkün olmadığı için, araştırmamızda 2005?2006 eğitim-öğretim yılında Ulusal Ajans tarafından yapılan sıralamada en fazla değişim gerçekleştiren yirmi üniversitenin Erasmus Koordinatörlükleri üzerine yoğunlaşacağız. Bu birimlere ait internet siteleri incelenerek, öncelikle kurumsal yapılarının oluşmasını ve gelişmesini sağlayan nitel ve nicel değişkenleri belirleyeceğiz. Sırasıyla, gelen yabancı öğrencilere yönelik düzenlenen Oryantasyon Programını, bu bağlamda düzenlenen çalışmaları, giden öğrencinin tercih ettiği ülkeleri, bu konudaki seçimlerini yönlendiren faktörleri ve son olarak da Erasmus Koordinatörlüklerine ait internet sitelerinde bulunması gereken bilgileri inceleyeceğiz. Betimleyici çalışmanın sonunda, sözü edilen değişkenlerin Erasmus Programı uygulaması üzerindeki etkilerine değineceğiz. Tezimizin son bölümünde ise, Yıldız Teknik Üniversitesi Avrupa Birliği Ofisi'ne yönelik bir modelleme önerisi ve iç sorgulama çalışması gerçekleştirileceğiz. 2005?2006 yılından bu yana söz konusu birimin kurumsal yapısının gelişimini inceleyerek, yapının üstün ve zayıf yönlerini belirleyeceğiz. Çalışmamızı, bu birimin kurumsal yapısının gelişmesini sağlayacak öneriler sunarak sonlandıracağız.
Özet (Çeviri)
The European Union Education Programmes have been put into practice by the European countries and aim at developing the exchange between the member and candidate countries in all fields of the general and vocational education. The Erasmus Programme which is under the Socrates Programme that focuses on the general education provides student and lecturer exchange for the university education in Europe. The programme which was established in 1995 in Europe started to be carried out in Turkey in 2002. The advertisement and the coordination of these programmes have been practiced by the National Agency which has been established under the State Planning Organization. The universities establish the Erasmus Offices in their institutions and provide not only the academic advertisement of the cooperated projects and other works but also students and lecturers within the scope of Erasmus Programme.In our thesis, we conduct a descriptive study on the organizational structures of the Erasmus Offices in Turkey. Since it is not possible to investigate all of the universities in Turkey, we will focus on the Erasmus Offices of the 20 universities which reached to the highest number of student exchange in fall 2005 and spring 2006 terms according to the list provided by the National Agency. We will specify the qualitative and quantitative variables which provide them with founding and the development by exploring the web sites of those organizations. We will investigate the orientation programs and other related works for the incoming students, the country preferences of the students who go to the Europe and the factors which affect the preferences of the students, and finally the information which should be included in the websites of the Erasmus Offices. At the end of the descriptive study, we will deal with the effects of the above mentioned variables on the application of the Erasmus Programme. In the final part of our thesis, we will conduct a case study and analytical survey for the Erasmus Office of the Yıldız Technical University. By investigating the development of the organizational structure of the institution since 2005, we will specify the strong and weak aspects of the structure.We will end our study by providing suggestions for the development of the organizational structure of this institution.