Türkiye'de eğitim fakültesi öğretim elemanları ile üniversite uzmanlarının Avrupa yükseköğretim alanının oluşturulmasına ilişkin görüşleri
Views of education faculty instructors and university specialists in Turkey on creating European higher education area
- Tez No: 309542
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'deki eğitim fakülteleri öğretim elemanları ve üniversitelerin Avrupa Birliği ofisleri uzmanlarının ortak bir Avrupa yükseköğretim alanı oluşturma çalışmalarına ilişkin görüşlerinin saptanması amaçlanmıştır. Araştırmada katılımcıların Bologna Süreci'ne ilişkin genel algıları, sürecin Türk yükseköğretimine etkisi, Türk yükseköğretim kurumlarında uygulanması, öğretim programları, teknik düzenlemeler, hareketlilikle ilgili düzenlemeler, kalite güvencesi, toplumsal boyut ve öğrenci katılımı ile ilgili görüşler ile bunların bireysel değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir.Araştırmanın hedef evrenini Boğaziçi, Erciyes, Marmara, ODTÜ, Uludağ ve Yüzüncü Yıl üniversitelerinin eğitim fakültelerinde ve Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nde görev yapan öğretim elemanları ve bu üniversitelerin Avrupa Birliği ofisleri, uluslararası ilişkiler ofisleri ya da Erasmus ofislerinde görev yapan uzmanlar oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu ise 2008?2009 öğretim yılında yedi üniversitenin eğitim fakültelerinde görev yapan 308 öğretim elemanı ile sözü edilen birimlerde görev yapan 27 uzman oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, It was aimed to determine the views of academic staff working at education faculties of universities and specialists working at European Union Office, international relations office and Erasmus office on realizing a common European higher education area. In the study, the participants? views on general perceptions regarding Bologna Process, the effect of the process on Turkish higher education, its implementation in Turkish higher education institutions, educational programs, technical arrangements, arrangements related with mobility, quality assurance, its social effect and student participation together with the analysis if these views differ according to personal variables.Target population of the study comprised of academic staff working at education faculties of Bosporus, Erciyes, Marmara, METU, Uludağ and Yüzüncü Yıl universities and Educational Sciences Faculty of Ankara University; specialists working at European Union Office, international relations office and Erasmus Office. The study group consisted of 308 academicians and 27 specialists working at the mentioned seven universities during 2008?2009 academic year.