Yükseköğretim kurumlarında kapasite geliştirme süreci olarak uluslararasılaşma ve bir model önerisi
Internationalization as a capacity building process in higher education institutions and a model proposal
- Tez No: 882862
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Uluslararasılaşma, üniversitelerin küresel akademik ağlarda etkin yer almasını, akademik ve idari yapılarını güçlendirmesini ve küresel rekabet gücünü artırmasını sağlar. Üniversitelerin uluslararasılaşma stratejilerini etkin uygulamaları, hem ulusal hem de uluslararası düzeyde önem taşır. Dünya genelinde üniversiteler, bu süreçleri hızlandırarak kurumsal kapasitelerini geliştirir. Uluslararası öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği, araştırma işbirlikleri ve uluslararası projeler, üniversitelerin küresel rekabet gücünü artırır. Türkiye'deki üniversiteler de bu süreçlere büyük önem vermektedir. Erasmus+ ve diğer değişim programlarıyla uluslararası işbirlikleri geliştirilmekte ve akademik kalite artırılmaktadır. Ancak, stratejik planlama ve kurumsal yapıların bu süreçlere uygun hale getirilmesi konusunda daha fazla çaba sarf edilmelidir. Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerin uluslararasılaşma süreçlerinin kurumsal kapasite geliştirme üzerindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Uluslararasılaşma, üniversitelerin akademik ve idari yapılarına katkı sağlar, kurumsal performansı artırır ve küresel rekabet gücünü geliştirir. Tezde, Türkiye'deki üniversitelerin uluslararasılaşma stratejileri ve bu stratejilerin uygulanabilirliği incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı, uluslararasılaşma sürecinin Türkiye'deki üniversitelerin kurumsal kapasite geliştirme üzerindeki etkilerini analiz etmek ve bu sürecin etkin yönetimi için öneriler sunmaktır. Türkiye'deki üniversitelerin uluslararasılaşma stratejileri, kurumsal kapasiteye katkıları ve uluslararası rekabet gücünü artırma potansiyelleri ele alınmıştır. Araştırmada, strateji belgeleri incelenerek veri elde edilmiştir. Erasmus+ ve diğer uluslararası değişim programlarından elde edilen veriler, Türkiye'deki üniversitelerin uluslararasılaşma performansını ölçmek ve kurumsal kapasite üzerindeki etkilerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Tezin bulguları, uluslararasılaşmanın sadece öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliği ile sınırlı kalmaması gerektiğini, kurumsal yapıların ve süreçlerin de bu yönde geliştirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu tez, üniversitelerin uluslararasılaşma çabalarını desteklemek ve kurumsal kapasite geliştirme üzerindeki etkilerini en üst düzeye çıkarmak için önemli bir rehber niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Internationalization enables universities to participate actively in global academic networks, strengthen their academic and administrative structures, and enhance their global competitiveness. Effectively implementing internationalization strategies is crucial both nationally and internationally. Worldwide, universities are accelerating their internationalization processes and enhancing their institutional capacities through these efforts. International student and staff mobility, research collaborations, and international projects increase universities' global competitiveness. Turkish universities also prioritize these processes. Through Erasmus+ and other exchange programs, international collaborations are being developed, and academic quality is being enhanced. However, more effort is needed to align strategic planning and institutional structures with these processes. This study aims to analyze the impact of internationalization processes on the institutional capacity development of universities in Turkey. Internationalization contributes to universities' academic and administrative structures, boosts institutional performance, and enhances global competitiveness. The thesis examines the internationalization strategies of Turkish universities and the applicability of these strategies. The primary objective of this research is to analyze the impact of the internationalization process on the institutional capacity development of universities in Turkey and to provide recommendations for effectively managing this process. The internationalization strategies of Turkish universities, their contributions to institutional capacity, and their potential to enhance global competitiveness are thoroughly examined. The research utilized qualitative and quantitative data collection methods, including literature review and analysis of strategy documents. Data obtained from Erasmus+ and other international exchange programs were used to measure the internationalization performance of Turkish universities and assess its impact on institutional capacity. The findings of the thesis reveal that internationalization should not be limited to student and staff mobility but should also involve the development of institutional structures and processes. This thesis serves as an essential guide to support universities' internationalization efforts and optimize their impact on institutional capacity development.