Traduction de certains chapitres du livre d'Aymil Doğan ?sözlü çeviri, çalışmaları ve uygulamaları? et stratégie de traduction
Aymil Doğan'ın kitabın bazı bölümlerinin çevirisi ve çeviri stratejisi
- Tez No: 230915
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ATASEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2008
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (Fransızca) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Eğitim Fransızca olarak veren bir üniversitede 10 yıldır Istanbul'da çalışmaktayım; türk diliyle ilgim giderek artmıştır özellikle sözel olarak türkçeden ana dilim fransızcaya çevirmek dikkatimi çekmiştir.Aymil Doğan'ın kitabın sayesinde sözlü çevirinin bazı noktalarına değmiş oldum. Sözlü çevirinin sürecini anlamak amacıyla, bu kitabın en dikkat çekici bölümlerini çevirmeye karar aldım.Bu kitabın ?Giriş? bölümündeki (1-8 arası sayfalar) yer alan en önemli konular ışıklandırılmıştır; bu bölümü çevirdikten sonra, sözlü çevirinde kullanılan en önemli modeller ve zihinsel süreçlerini mercek altına aldım; ayrıca çeviriyle birlikte getirilen olumsuzlukları gidermek için geliştirilmiş stratejilere odaklandım.(yedinci bölüm :165-174 arası sayfalar).Sözlü çeviri sürecinin yürütülmesinde yer alan bilgilerin depolanması ve geri çağırılması en iyi şekilde yapılabilmesi için, belleğin çok önemli bir rol aldığı ortaya çıkmıştır ve bu nedenle bellek bu sürecin anahtar noktası olarak kararlaştırılmıştır.Tüm çevirilerde gerektiği gibi, çeviri stratejisi de seçmiş oldum.Aymil Doğan'ın kitabının konusu uzman olan seçilmiş bir kitleye hitap ettiği için, hedef kitle olan bir stratejiyi kullanmaya karar aldım.Notlar:bu kitabın seçilen bölümlerdeki yer alan tüm şekiller ve tablolarının sadece bir kısmı Fransızcaya çevirilmiştir; Sözlü çeviriyi en iyi şekilde anlatan modeller seçilip son versiyonda görülmektedir.Anahtar kelimer:sözlü çeviri, bellek, hedef kitle stratejisi.özlü çeviriyle ilgili bir kitabın bazı bölümlerini çevirisi ve onunla ilgili benimsenen çevirisi stratejisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
I have been working for ten years in Istanbul in a university where the teaching is being made in the French language; my interest for the Turkish language increased gradually especially for its interpreting into French, my native language.Aymil Doğan?s book has been for me the occasion to deal with certains aspects of interpreting which is the oral version of the translation .I decided to translate the most revealing chapters in order to understand the process of interpreting.After having translated the ?Introduction? (pages 1 to 8 of the book) which gives any idea of the main subjects dealed in this book, I concentrated myself on the main models and mental processes being used in interpreting (chapter 6: pages 115 to162) as well as the strategies being built to cope with and solve the inevitable difficulties (chapter 7: pages 165 to 174).It arrived to the conclusion that memory is the key word in understanding the stockage and the recuperation of information in the efficient ruling of the process of interpreting.I had to decide like for any translation, a strategy of translating.As Aymil Doğan?s book has not been written for the majority but for a targeted public which is specialist in interpretating, I decided to adopt a target-oriented strategy.Remark: all the figures or tables appearing in the selected chapters of this book have not been voluntarily translated into French;the ones which give the most efficient understanding of the models of interpreting remain in the final version.Key-words:interpreting, memory, target-oriented strategy.