Lise 1. sınıf matematik öğretim programının Cipp değerlendirme modeli ile öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi (genel liseler, ticaret meslek liseleri, endüstri meslek liseleri)
The evaluation of 9th grade mathematics curriculum via the opinions of teachers and students by using context, input, process and product (Cipp) model (general high schools, vocational and technical high schools)
- Tez No: 230917
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL FER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2005- 2006 öğretim yılında uygulanmaya başlanan Lise 1. sınıf Matematik dersi öğretim programını öğretmen ve öğrenci görüşlerine göre bağlam, girdi, süreç, ürün (CIPP) modeli ile değerlendirmektir. Araştırmada betimsel araştırma kapsamında yer alan tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul Anadolu yakasındaki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaöğretim kurumlarından genel lise, ticaret meslek lisesi, endüstri meslek lisesinde çalışan 720 Matematik öğretmeni ile bu okullarda okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evrenden küme örnekleme yöntemi ile seçilen 120 Matematik öğretmeni ile Lise 1. sınıfta okuyan 240 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler Doç. Dr. Seval Fer ve Matematik öğretmeni Aylin Aközbek tarafından geliştirilen öğretmen ve öğrencilere yönelik iki form ile elde edilmiştir. Öğrenci formunda programın bağlam, girdi, süreç ve ürün boyutlarına ilişkin toplam 28 soru, öğretmen formunda ise programın bağlam, girdi, süreç, ürün boyutlarına ilişkin toplam 27 soru yer almıştır.Anketten elde edilen veriler çok değişkenli varyans analizi (Manova) ile analiz edilmiştir. Gözlenen farkların kaynağını yorumlamak için de çoklu karşılaştırma testlerinden Scheffe kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre programın süreç ve ürün boyutlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Bunun yanı sıra programın girdi, süreç, ürün boyutlarına ilişkin öğrenci görüşleri okul türüne göre farklılık göstermiştir. Ayrıca programın süreç boyutuna ilişkin öğretmen görüşlerinde de okul türüne göre anlamlı fark vardır. Buna karşın, programın bağlam ve girdi boyutlarına ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşleri arasında fark yoktur. Benzer şekilde, programın bağlam boyutuna ilişkin öğrenci görüşlerinde okul türüne göre anlamlı bir farklılık yoktur. Programın bağlam, girdi, süreç ve ürün boyutlarına ilişkin öğretmen görüşlerinde de bitirilen okul türüne göre anlamlı bir farklılık yoktur. Son olarak da programın bağlam, girdi, süreç ve ürün boyutlarına ilişkin öğretmen görüşlerinde mesleki deneyimlerine göre de anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate 9th grade Mathematics curriculum via the opinions of teachers and students by using the Context, Input, Process and Product (CIPP) model. This study is a descriptive study. The universe of this study is composed of 699 mathematics teachers who work at public general high schools, vocational and technical high schools in the Asia district of Istanbul together with the students who study at these schools. 120 teachers and 240 students were chosen as the representative sample of this study that was selected using method of group sample. The source of data is collected with two forms; one for teachers and another for students which are created by Doc. Dr. Seval Fer and mathematics teacher Aylin Aközbek. The form for students and teachers include 28 and 27 questions respectively that include the context, input, process and product of the curriculum. The data was then analyzed using Multivariate Analysis of Variance (Manova) method. In addition Scheffe test was used to discuss the differences.Based on the analysis of this study, it is found that there is a statistically significant difference between the teachers and students? opinions on the process and the product elements of the curriculum. It is also found that there is a significant difference between the students? opinions about the input, process and the product elements of the curriculum according to school type. Likewise, there is a significant difference between the teachers? opinions about the process element of the curriculum according to school type. However, there is not a significant difference between the teachers and students? opinions about the context or input elements of the curriculum. No significant difference between the teachers? opinions about the context, input, process and product elements of the curriculum was found depending on the kind of school which they graduated from or their teaching experience.