İstanbul ili Kadıköy ilçesi liselerindeki okul içi şiddet algısı ve şiddete karşı alınan önlemler ilişkisi
Perception of school violence at high schools in Kadıköy, İstanbul and the relationship between school violence and violence prevention strategies
- Tez No: 230918
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, okul içi şiddeti önleme çalışmalarının okuldaki şiddeti gerçekten önleyip önlemediğini saptayabilmek için, okul içi şiddet düzeyi ile okul içi şiddet ve şiddeti önleme çalışmaları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına a) okul içi şiddet alanında ulusal ve uluslar arası alan yazın incelemesi yapılarak b)Kadıköy ilçesindeki 45 lisede nicel bir araştırma gerçekleştirilerek ulaşılmıştır.Araştırmanın evrenini İstanbul'un en kalabalık ve kozmopolit ilçelerinden birisi olan Kadıköy ilçesindeki lise öğrencileri ve okul yöneticileri oluşturmaktadır. Örnekleme yönetimi olarak basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmış, everende bulunan 51 lise ve 29745 öğrenci içerisinden 45 okul yöneticisi ve 405 öğrenci örnekleme alınmıştır.Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen iki farklı ölçek aracılığıyla elde edilmiştir. Birincisi okuldaki şiddet düzeyini öğrenci ve yönetici algılarına göre belirlemek için kullanılan okul içi şiddet algısı ölçeğidir. İkincisi okulda kullanılan okul içi şiddeti önleme çalışmalarını belirlemek için kullanılan okul içi şiddeti önleme çalışmaları algısı ölçeğidir. İkinci ölçek öğrenciler ve yöneticiler için iki ayrı formda hazırlanmıştır.Verilerin analizi için frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, t testi, ve Pearson korelasyon katsayısı tekniği kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları öğrencilerin genel anlamda yüksek düzeyde okul içi şiddet algılamadıklarını göstermiştir. Ancak öğrenciler psikolojik ve sözel şiddetin okullarda halen bir sorun oluşturduğunu ifade etmişlerdir. Okul yöneticileri ise genel olarak okulda şiddet algılamadıklarını ancak psikolojik ve sözel şiddet konusunda kararsız kaldıklarını ifade etmişlerdir. Öğrenciler okullarında bahsi geçen önlemlerden (kırk beş önlem) on dokuzunun alındığını belirtirken, okul yöneticileri önlemlerin tamamının alındığını ifade etmişlerdir. Hem öğrenciler hem yöneticiler alınan önlemler sıralamasında fiziksel ve politik önlemleri üst sıralara yerleştirmişlerdir.Araştırmanın sonuçları okul içi şiddet ve okullarda gerçekleştirilen şiddeti önleme çalışmaları arasında negatif korelasyon olduğunu göstermiştir. Hem öğrencilere hem de yöneticilere göre okullarda şiddeti önleme çalışmaları uygulandığında okul içi şiddet kayda değer ölçüde azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the perception of school violence level and the relationship between school violence and violence prevention strategies in order to find out whether school violence prevention strategies can really prevent violence at school. The study's objective was achieved through (a) a review of the national and international literature on school-based violence and (b) a quantitative research realized in 45 high schools in Kadıköy, İstanbul.The population of the study was high school students and school managers in Kadıköy, which is one of the most crowded and cosmopolite districts of İstanbul. As the sampling method, simple random sampling was used. Out of 51 high school and 29745 students in the universe, 45 school managers and 405 students were sampled.The data for the study obtained via two different scales developed by the researcher. The first is school violence perception scale which is used to determine the violence level at school according to students? and school managers? perceptions. The second is school violence prevention strategies perception scale which is used to determine which prevention strategies are used at school. The latter is developed in two forms, one is for students the other is for managers.For the analysis of the data, frequency, mean, standard deviation, t-test, Pearson correlation statistical method were used.Findings of the study have indicated that, students do not perceive a high level of school violence in general. However, they have stated that psychological and verbal violence are still problematic issues at school. The school managers have stated that they do not perceive violence at school in general but they are not so sure about psychological and verbal violence at school. The students have stated that nineteen (out of forty five) prevention strategies have been implemented at their school whereas the managers stated that they have taken all measures for the violence prevention. Both students and managers stated physical and political prevention strategies at the top of the list.The results of the research have indicated that there is a negative correlation between school violence and violence prevention strategies used at schools. According to both students and managers, school violence significantly decreases if the violence prevention strategies are implemented at school