Avrupa birliği'ne üye ülkelerin üniversitelerindeki Sokrates (LLP) programlarını yürüten birimlerin yapısal olarak incelenmesi ve bir modelleme çalışması
A study, on the structure of the Socrates (LLP) programme offices within the framework of the European Union memebers' universities and a modelling work
- Tez No: 230916
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN ATASEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir çok öğrenci ve öğretim elemanı; Avrupa Birliği ve üye ülkelerin de katılımıyla gerçekleşen, Yüksek Öğretim Kurumlarının dahil olabildiği, Sokrates (LLP) Değişim Programından faydalanmaktadırlar. 1987'de temelleri atılan proje, ilk önce Sokrates-Erasmus ismiyle hayata geçirilmiştir. Günümüzde, yeni ismiyle yeni bir yedi yıllık döneme başlanmıştır. Proje; 2007-2013 akademik yılları arasında ?Hayat Boyu Öğrenme Programı? (Life Long Learning Programme) adı altında faaliyet gösterecektir. Eğitim alanında fırsat eşitliği, farklı kültür ve dillerin öğrenimi, Avrupa yurttaşlığı ilkelerini benimseyen bu programın bütçesi, Avrupa Birliği tarafından karşılanmaktadır. Projenin, ülkeler bazındaki bilgi ve ana yetkili merkezi her ülkede bir adet bulunan Ulusal Ajanslardır. Projenin başarıya ulaşması için Ulusal Ajansların da rollerinin araştırılması gerekmektedir. Temel araştırma sorusu; bu birimlerin yapısal olarak incelenerek, yaptıkları çalışmaların, gerçekleştirilen değişim hareketliliği üzerindeki etkisini saptamaktır. İncelenen veriler içerisinde bulunan, öğrenci ve öğretim elemanı hareketliliğiyle ilgili olan sayısal veriler, doğrudan elde edilmemiş, Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan istatistiksel tablolar esas alınmıştır. İnceleme yapılırken tüm verilerin güvenilir ve doğru oldukları varsayılmıştır. Ulusal Ajanslar ile ilgili veri tabloların hazırlanmasında ?yerleşik kuram?dan ve ?basit-tesadüfi örnekleme? modellerinden yararlanılmıştır. Ampirik bilgiden yola çıkılmış, bu kavramlara ağırlık verilerek bir genelleme yapılma yoluna gidilmemiştir. Yapılan betimsel çalışma sonucunda, programın başarısı ve Ulusal Ajansların internet üzerindeki yapıları arasında doğru orantılı bir sonuca ulaşılamamıştır. Veri karşılaştırmalarının ortaya koyduğu önemli nokta, bir ülkenin değişim hareketliliğinde başarıya ulaşması için, sahip olduğu Ulusal Ajans'ın internet sitesinin de öngörülen tüm kriterlerinin tamam olması gerekliliği taşımamasıdır. Sonuç olarak; ülke başarısı ile Ulusal Ajans başarısı arasında doğrudan bir bağlantı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Students and members of the academic staff of higher education institutions can benefit from the Socrates-Erasmus (LLP) exchange programme which provides student and staff mobility among members or candidates of the European Union. This programme was first established in 1987 under the name of Socrates-Erasmus. At the present day, the new period of six years (2007-2013) has started with a new name: ?Lifelong Learning Programme?. The budget of this programme which is based on the main principles of the European citizenship, the equal opportunity for education, for learning different languages and opening to different cultures was funded by the European Union. Each participant needs to have a local National Agency -a self-competent authority with its own coordinator- in its own country. For the success of the project, it is necessary to recognize the role of this Agency.The aim of the present study is to analyse first the structure of National agencies, and then to confirm the impact of their operations on the exchange mobility. Data concerning students and staff mobility on which a comprehensive research was made in this thesis was not reached directly. We trusted on the reliability of the statistical tables gathered from the official website of European Commission. We worked on the statistical data about National Agencies within the framework of the ?grounded theory? and ?simple random modelling?. This thesis -descriptive in nature- based on the use of empirical information doesn?t aim to put forth any hypothesis. After the descriptive study, it has been observed that no direct proportion exists between the success of the programme and the structure of National Agencies? websites.