Çinkur çevresindeki ağır metal kirliliğinin (Cu,Ni,Cd,Pb,Mn,Zn) atomik absopsiyon spektrometri yöntemiyle tayini
  1. Tez No: 23092
  2. Yazar: FEVZİ KILIÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma ile ÇİNKUR çevresindeki topraklarda, canlılar üzerinde toksik etkisi olan bazı eser elementlerin (Cu, Ni, Cd, Pb, Mn, Zn) derişimleri alevli atomik absorpsiyon spektrometri yöntemi (FAAS) ile incelendi ve ÇİNKUR'a uzak yerlerden alman (Sivas yolu 20. km ve Ali Dağı) kontrol örnekleri ile karşılaştırıldı. Toprak örneklerindeki eser elementlerin çözeltiye alınmasın da çeşitli yöntemler denendi. Optimum sonuç elde edebilmek için aşağıdaki işlemler uygun bulundu. 0.5 g toprak örneğine 10 mi. Kral suyu eklenerek bir gün bekletildi ve 105°C deki kum banyosunda kuruluğa kadar buhar laşt ir ildi. Kuruyan örneğe 5 ml 2M HN03 çözeltisi ilave edilip hafif ısıtıldıktan sonra mavi band süzgeç kağıdından süzüldü. Süzüntü 3-4 mi kalıncaya kadar elektrikli ısıtıcı da, düşük sıcaklıkta buharlaştırıldı ve 5 ml ' lik balon jojeye alındı. Çözelti çift distile su ile 5 ml' ye tamamlandı.- VI - Eser elementlerden Cu, Ni ve Cd örnek çözeltilerden direkt olarak; Pb, Mn ve Zn ise örnek çözeltiler seyreltildikten sonra okundu. Seyreltme ile örnek deriş imi erinin standartlardaki derişim aralısında kalması sağlandı. Bu çalışmalar sonunda çalışılan örnekler ile kontrol örnekleri arasında karşılaştırma yapılarak, derişim farklılıkları ortaya ç ı karı İdi.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of soil samples are taken for some trace toxic elements (Cu, Ni, Cd, Pb, Mn, Zn) at the around of ÇÎNKUR. Element concentrations in the samples are determined by using Flame Atomic Absorption Spectrometry (FAAS). Results are compared with control samples that are taken Ali Dağı and 20th km of Sivas Roadway inside 2 km. Different methods are tested for taking trace elements from the soil samples in the solution. For optimum result, below method is applicated. 10 ml aqua regia is added to 0.5 g soil samples and is waited overnight. It is vaporized to dryness on a sand bath at 105°C. 5 ml 2 M HN03 solution is added to the residue and is filtered with blue band filtering paper. Result mixture is vaporized to 3-4 ml solution and diluting to 5 ml with double distilled water. Cu, Ni and Cd are determined directly; Pb, Mn and Zn are de termined with diluting by using FAAS from sample solutions.- VIII - After this study, concentrations of basic samples are compared with control samples. Results are showing that are difference between two values.