Foça'da kıyı alanı kullanımı ve kıyı kullanımı bilincinin değerlendirlmesi
Coastal belt using of in Foça and coastal belt the concious of interpet
  1. Tez No: 230952
  2. Yazar: ERHAN ERGURHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BULDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Morfoloji, Geography, Morphology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalısma alanı Ege Bölgesi'nin Asıl Ege Bölümünde yer alıp; kuzeydeÇandarlı Körfezi, doguda ve güneyde Menemen ilçesi, batıda zmir Körfezi ilesınırlanmıs olan Foça ilçesinin Foça ve Yeni Foça arasında kalan kıyı alanınıkapsar.Çalısma alanı genel olarak, Tersiyer volkanikleri ile koylarda bulunanKuvaterner alüvyonlardan olusur.Çalısma alanındaki jeomorfolojik birimler daglık-tepelik alanlar ve kıyısekilleri olmak üzere iki ana bölümde incelenmistir.Sahamızda Akdeniz iklimi görülmektedir.. Yılık ortalama sıcaklıkFoça'da 16,7°C, Aliaga'da ise 16,5°C dir. Yazlar sıcak ve kurak geçmektedir.En bol yagıslı dönem kıs mevsimidir. Yıllık yagıs ortalaması Foça'da 518,2 mmdir.Çalısma alanı Akdeniz zonobiyomu içinde kalmaktadır. Alanın klimaksvejetasyonu kızılçam (Pinus brutia)'dır. Ancak yogun tahribatlar nedeniylekızılçam (Pinus brutia) ormanlarının yerini maki ve makinin tahrip edildigiyerlerde ise garig toplulukları almıstır. Ancak koruma altına alınan kesimlerdekızılçam (Pinus brutia) gençlikleri görülmektedir.Çalısma alanında zonal toprak grubundan kahverengi orman ve kireçsizkahverengi topraklar; azonal toprak grubundan kolüvyal topraklargörülmektedir.Arazi yetenek sınıflaması kriterlerine göre, tarıma elverisli olan I. sınıfaraziler çalısma alanımızda yoktur. II. sınıf araziler kuru ve sulu tarımamacıyla degerlendirilmektedir. III. ve IV. sınıf arazilerde zeytincilik ve kurutarım yapılmaktadır. Çalısma alanında V. ve VI. sınıf arazilerbulunmamaktadır. VII. sınıf araziler mera veya zeytinlik olarakkullanılmaktadır. Özellikle VII. sınıf arazilerin tamamen orman bitki örtüsü ilekaplı olması gerekirken, mera veya zeytinlik olarak kullanılması yanlıs arazikullanımına örnektir. VIII. sınıf araziler ise kıyı yakınındaki adalardagörülmekte olup, taslık ve kayalık arazilerdir.Çalısma alanında kıyı alan kullanımı açısından özellikle koylarda ikincilkonutların ve turizm tesislerinin bulunması, kıyı alan kullanımı için bir baskayanlıs arazi kullanım örnegidir.Çalısma alanında sürdürülebilir yasam için kıyı alan kavramına uygunolarak, disiplinler arası isbirliginin yanı sıra kıyı alan kullanım planlarının veprojelerinin gelistirilmesi gerekmektedir. Kıyı alanlarının kullanımında kamuyararına mutlaka öncelik verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Study area covers coastal belt extending the southern part of Gulf ofÇandarlı, Foça and Yeni Foça, northern part of zmir, Aegean region.Geologically, the Tertiary volcanic and quaternary alluvions are foundin the study area. Study area can be divided into two units: Slopp / hilly andcoastal belt in terms of geomorphological properties.In this area, Mediterranean climate prevails which is characterized dryand hot summers, mild and rainy winters. The mean yearly temperature isabout 16-17°C (Foça 16,7°C, Aliaga 16,5°C). The mean yearly rainfall is 518, 2mm in Foça.Study area stays in Mediterranean zonbiome. The climax plant cover ofthe area is composed of red pine (Pinus brutia) it is found as a small cluster. Amajorrity of the red pine is replaced by maquis and maquis replaced byqarriques communities in place where red pine forest has been destroyed anddegenerated.There are Brown and limeless Brown forest and colluvial soil appearsin study area.According to the land capability there aren?t classes of I., V., and VI. ,areas in study area. The land capability classes of II. , III., and IV., which aresuitable for cultivation extend along the coastal belt, while uncultivated landsare found on the hilly areas and near the coastal belt islands.Settlements which had been established during the historical time arefound along coastal belt. Presently summer houses and tourism establishmentsare being set up near the coastal areas.XXUsing of misuse of land is the main problem of the study area. It isnecessary maintain sustainable live, the study area can be replanned. In thiscase land capability classification and the public benefit can be taken intoconsideration.