İrşad gazetesi'nin 1907-1908 yıllarının kronolojik fihristi
Irşad newspaper?s chronological index of years 1907 and 1908
- Tez No: 230986
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 840
Özet
İrşad Gazetesi, 1905 ve 1908 yılları arasında 3 yıl boyunca Bakû'da neşredilmiş; siyasî, içtimaî, edebî, gündelik bir gazetedir. Gazete Bakû'da neşredilmekle birlikte, bütün Rusya Müslümanları tarafından yakından takip edilmiş, Türkiye ve İran'da da okunmuştur. Rusya Müslümanları'nın siyasî, sosyal, edebî, kültürel ve dinî problemleri gazetenin sayfalarına taşınmıştır. Gazete, özellikle İran ve Türkiye'deki meşrutiyet hareketlerini hararetle desteklemiştir.Gazetenin müdürü ve sahib-i imtiyazı Ahmet Ağayev (Ağaoğlu), Paris'te eğitimini tamamlamış, çok donanımlı bir gazetecidir. Gazetenin yayın politikasını belirleyen Ağayev, İsmail Gaspıralı'nın ?ortak edebî dil? görüşünü benimsemiştir. Yazar, Rusya Müslümanlarının aydınlanması ve modernleşmesi uğrunda çalışarak makalelerini bu yönde yazmıştır.İrşad Gazetesi, Azerbaycan'ın belli bir dönemine ışık tutması açısından çok önemli bir belge niteliğindedir. Tezimizde yer alan anahtar kelimeler, 1905 ve 1908 yılları arası Azerbaycan tarihiyle ilgili çalışan araştırmacılara birçok konuda kaynak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
İrşad Newspaper is a political, communal, literary, daily newpaper which is published in Bakû ? Azerbaijan in between 1905 and 1908 years. Although the newspapar is published in Bakû, it is watched closely by all the Russian Muslims, also read in Turkey and Iran. Russian Muslims? political, social, literary, cultural and religious problems are carried into newspaper?s pages. The newspaper aspecially supported the constitutional monarchy movements which occured in Turkey and Iran.Ahmet Ağayev (Ağaoğlu), the director of the newspaper, is an experienced writer who completes his education in Paris. Ağayev, who determined the publication policy of the newspaper, imbibed Ismail Gaspıralı?s ?common literary language? policy. The writer also worked on Russian Muslims? modernization and lightening and wrote his articles that way.İrşad Newspaper is a very important document on account of ligthening a period of time of Azerbaijan. The keywords that take part in our thesis, will become a source for those researchers who work related to Azerbaijan history in between 1905 and 1908 years.