Güney Azerbaycan Erdebil bölgesindeki Türk halk masalları (metin-inceleme)
Turkish folk tales in south Azerbaijan Erdebil region (text-study)
  1. Tez No: 230987
  2. Yazar: GÜLCAN GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUVAFFAK DURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
Tarihin ilk çağlarından beri önemli bir Türk yerleşim bölgesi olan Güney Azerbaycan, bugün İran sınırları içerisinde bulunmaktadır. Bölgede yönetim 20. yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren Farsların eline geçmiştir. Yönetim kademesinde yaşanan etnik değişim sonucunda bölgede yaşayan Türkler. Anadillerinde eğitim-öğretim almaktan mahrum kalmışlardır.Anadillerinde eğitim-öğretim görmekten mahrum olan Güney Azerbaycan Türkleri, kendi dil ve kültürlerini sözlü ürünler aracılığıyla korumaktadırlar. Bu bakımdan bölge, halkbilimi çalışmaları açısından önemli bir yere sahiptir. Biz de Güney Azerbaycan Erdebil Bölgesindeki Türk halk Masalları adlı çalışmamızda bölgedeki masallar üzerine bir inceleme yapmaya çalıştık.Çalışmamıza kaynaklık eden Erdebil ve özellikle Halhal ili Türk halkbilimi açısından zengin bir kaynağa sahiptir. 12 farklı anlatıcıdan derlediğimiz 33 masal metni, epizot ve motifleri bakımından incelenmiştir.Çalışmamızda yer alan masalların tümü sözlü kaynaklardan alınmış ve daha sonra yazıya geçirilmiştir. Ayrıca, Sonuç bölümünde bu masalların genel Türk masalları içerisindeki yeri değerlendirilmiştir. Masalların rahat okunup anlaşılması için Sözlük bölümü hazırlanarak sözcükler alfabetik sırayla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Southern Azerbaijan which has been an important Turkish settlement since the early times of the history is located within Iranian borders today. The governance of the area was captured by Persians in the first quarter of the 20th century. The official language has become Persian and the Turks living in the area were deprived of teaching-learning in their mother language as a result of an ethnic alteration in the governance stage. This process still continues today.Sourthern Azerbaijan Turks who were deprived of teaching-learning in their mother language have sustained their native language and culture up today with the mediation of verbal products. Therefore, this region constitutes an important area for folklore studies. So, we tried to examine regional tales in our study called ?Turkish Public Tales in the Erdebil Region of Southern Azerbaijan?.Erdebil and especially the province of Halhal which are the sources of our study possess a rich source in terms of Turkish folklore. In our study we gathered a total of 33 tales from 12 different sources and examined them in regards to episodes and movites.All of the tales included in our study were obtained from verbal sources and were consequently put into writing. In addition, the place of these tales in the overall Turkish tales has been evaluated in the Conclusion Section. In order for tales can be read and understood more easily a vocabulary section has been formed and the words have been presented in an alphabetic order.