Dünya'da ve Türkiye'de rüzgar enerjisi: Potansiyeli, kullanımı ve Almanya-Türkiye karşılaştırması
Wind energy in the world and in Turkey: Its potential, use and a comparison between Germany and Turkey
- Tez No: 230993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. NACİ BAYRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Enerji üretim maliyetleri, her geçen gün artmaya devam etmektedir. Bu durum alternatif enerji kaynaklarına olan ilgiyi yoğunlaştırmıştır. Güneş, dalga, jeotermal ve rüzgar gücü ile ilgili bir çok proje, dünya genelinde hükümetler tarafından desteklenmektedir. Rüzgar enerjisi bu enerji kaynakları arasında en fazla dikkati çeken olmuştur.Bu çalışmanın amacı, rüzgar enerjisi potansiyeli oldukça yüksek olan Türkiye'de bu kaynağın verimli kullanımını engelleyen faktörler üzerinde durmak, oluşturulacak ulusal yenilenebilir enerji politikasının rüzgar enerjisinden elektrik üretimi üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu amaçla, çalışmada Almanya- Türkiye karşılaştırmasına yer verilmiştir.Çalışmada ağırlıklı olarak literatür taraması kullanılmıştır. Almanya-Türkiye karşılaştırmasından elde edilen bulgulara göre; Türkiye, rüzgar enerjisi potansiyeli bakımından Almanya'dan daha iyi durumda olmasına rağmen ulusal yenilenebilir enerji politikası olmaması, teşviklerle yeterince desteklenmemesi nedeniyle, rüzgar enerjisinden beklenen verim elde edilememektedir.
Özet (Çeviri)
Energy generation costs are continuing to increase day by day. This has led to a growing interest in alternative energy resources. Several projects on solar, wave, geothermal and wind energy are supported by governments all over the world. Wind power is the most remarkable one among these abovementioned energy resources.This paper aims to elaborate on the factors hindering efficient use of this energy resource in our country, which has a very high potential for wind energy and to define the impacts of the national renewable energy policy to be established on electricity generation from wind energy. For that purpose, a comparison between Germany and Turkey is included in this paper.In this study, literature screening is adopted. According to findings obtained from the comparison between Germany and Turkey, it is concluded that although Turkey has a higher potential regarding wind energy, expected efficiency can not be obtained due to the lack of a national renewable energy policy and the fact that wind energy is not promoted by incentives.