Rüzgar enerjisi ve rüzgar enerjisinin Türkiyedeki potansiyeli
Wind energy and potential of wind energy in Turkey
  1. Tez No: 79119
  2. Yazar: OKAN SARIKAYALAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİT ATTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Dünya da konvensiyonel kaynaklardan elektrik enerjisi üretmenin yarattığı çevre sorunları üzerinde artan hassassiyet, bu soruların en aza indirilmesi için uygulanan teknolojilerin getirdiği maliyetler ve kullanılan kaynakların yenilenemez oluşu; çevre dostu sıfır yakıt maaliyetli yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik enerjisi üretimini arttırmıştır. Bu amaçla, Dünyada ve Türkiye'de enerji kaynakları incelenmştir. Rüzgar Enerjiside dahil olmak üzere, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının Dünya'da ve Türkiye'de kullanımları ve çeşitli ülkelerin bu kaynakların kullanımı ile ilgili hedeflerine yer verilmiştir. Türkiye'de dahil olmak üzere potansiyeller belirlenmiştir. Rüzgar Enerjisi ile ilgili formüller incelenmiştir. Marmara Bölgesi Rüzgar Enerjisi planlama çalışması, EİE'nin Rüzgar enerjisi potansiyeli belirleme çalışmaları, Rüzgar tarlalarının çevresel etkisi yine bu bölümde incelenmiştir. Ayrıca Çanakkale bölgesinde 15MW bir rüzgar santrallinin kurulum ve yatırım fizibiliteleri gerçek değerler kullanılarak hesap edilmiştir.. Teze Türkiye'de üretilen ve tüketilen enerji ile ilgili istatiksel veriler, Türkiye'nin her sene yaklaşık %10 artan enerji ihtiyacını gösterebilmek amacı ile dahil edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT. Due to increase conventional sources usage in production of electricity, sensitivenes increased to enviromental problems, as because of the cost for the usage of new technologies to reduce the enviromental problems and this sources can not be renewed, reneweble energy sources usage in electricity production increased. For this aim, energy sources in World and in Turkey is taken under scope. Including Wind power, usage of reneweble energy in World and in Turkey is investigated and countries targets for using this reneweble energy is discussed. Potentials of countries is given including Turkey. Formulas that are related with wind energy is investigated. Marmara region wind energy planing studies, Potential defining studies which are made by EİE and wind warms envoirment affects are investigeted. Besides, construction and investment feasibility studies is included for a real datas for Çanakkale. Production and consumpsion statistics for Turkey are included for inorder to prove power consumption is increases %10 percent everyyear. IV