Guy de Maupassant ve Sait Faik Abasıyanık öykülerindeki ortak izlekler ve karşılaştırmalı içerik çözümlemeleri
Common themes in Guy de Maupassant and Sait Faik's short stories and compareative content analysis
  1. Tez No: 231000
  2. Yazar: ÖZLEM TARHAN GÜNDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEDİNE SİVRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, Türk Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Fransız öykücülüùünün temel yazarlarından Guy de Maupassant(1850-1893) ile modern Türk öykücülüùüne yeni bir çıùır açan Sait Faik Abasıyanık'ın (1906-1954) öykülerindekiortak izlekleri belirleyip aralarındaki benzerlik ve farklılıkları karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırmalı çalışma; farklıyüzyıllardan, farklı ülkelerin edebiyatlarından, farklı öykü yazma yöntemi kullanan iki yazarın, genel çerçevede benzerkonuları işlediklerini göstermek amacıyla yapılmıştır.Bu çalışmada, her iki yazarın öykülerinde kullandıkları izlekler ve özellikle çok sıkkullandıkları ölüm, yalnızlık, insan sevgisi gibi ortak izlekler çoùulcu yöntemle karşılaştırılarak aralarındaki benzerlik vefarklılıklar ortaya çıkarılmıştır.Bu karşılaştırmalı çalışmanın sonucunda; farklı yüzyıllarda ve farklı kültürlerde yaşayan ikiöykücünün eserlerinde, günümüzde hâlâ birçok edebi esere konu olan insana özgü olan insan sevgisi, yalnızlık ve ölümgibi konuların işlendiùi görülmüştür. Kültürel farklılıklardan kaynaklanan deùişik dünya görüşleri sebebiyle, olayları elealış biçimleri deùişiklik arz etse de yazarların düşünce yapıları itibariyle birçok ortak yanları olduùu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to find out the common themes and compare thedifferences and similarities of Guy de Maupassant, who is well-known and basic writer of French Literature, and SaitFaik Abasıyanık's , who has opened a new era to the Modern Turkish Literature's short story.In this study, the most common used themes especially death, loneliness and humanism ofthese two writers are compared with by using eclectic method so differences and similarities have found out.The result of this comparative study seen that these two writes even though lived in differentcountries and cultures have used the common themes that belong to the human beings such as death, loneliness, andhumanism which is still used today in many literary works. It is indicated that they have many common sides eventhough they have different taking hand styles of the events because of different points of view because of their cultural diferent