Le sentiment de la jalousie dans Pierre et Jean de Guy de Maupassant
Guy de Maupassant'ın Pierre ve Jean adlı romanında 'kıskançlık duygusu'
  1. Tez No: 160965
  2. Yazar: EMEL EGÜZ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERDAR ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET 19. yy Fransız öykücülüğü denildiği zaman akla gelen ilk isim hiç kuşkusuz Guy de Maupassant' dır. Naturalist olduğu kadar da realist bir yazar olan Maupassant yaşamı süresince kaleme aldığı anlatılarıyla, oyunlarıyla, romanlarıyla ve ve öncülüğünü yaptığı öyküleriyle yüzyıla damgasını vurmuş bir yazardır. Bu çalışmamızda Maupassant' in 6 romanından biri olan 1888 yılında kaleme aldığı ve onun orginal ustalığı hakkında fikir veren romanı olan Pierre ve Jean' da kıskançlık duygusu temasını incelemeye çalıştık. Pierre et Jean adlı iki kardeş, 19 yy'ın ikinci yansında Fransanın Havre kasabasında yaşamım ticaretle sürdüren küçük bir burjuva ailesine mensup bireylerdir. Birbirleriyle tamamiyle zıt karakterlere sahip olan iki kardeş paralel bir yaşam sürmektedirler. İki kardeşin aralarındaki ölümcül kıskançlık ailenin parçalanmasına bile neden olacaktır. Kardeş kıskançlığı, kıskançlığı doğuran nedenleri, kıskançlığın beraberinde getirdiği rekabet duygusunu ve bu rekabetin nelere yol açtığım, ruhun sıkıntılarım, kıskançlığın etkisiyle yapılan irade dışı davranışları, aile üzerine etkileri romanın temelini oluşturmaktadır. Pierre ve Jean 'in trajik hikâyesi Paris'te Monmarte sokağında başlar. Kocasıyla Monmarte sokağında kuyumculuk yapan ve bir çocuğuyla sade bir hayat süren, oldukça güzel bir kadın olan Mme Roland, tesadüfen mağazaya giren kibar ve duygulu bir adam olan Marechal'e âşık olur. Aralarında derin ve tutkulu bir aşk başlar. Kısa bir süre sonra Mme Roland ikinci oğlunu doğurur. Jean' m babası Leon Marechal'dir. Kimsenin bilmediği bu gerçek onların hayatına bir etki yapmaz. Aile dostluğunun ardına gizlenen âşıklar, herşeyden habersiz saf koca ve üç büyüğün şefkatiyle mutlu büyüyen çocuklar tam bir saadet tablosu çizerler. Romanın ikinci bölümünde Bay Roland yaşlanır. Denize olan aşın tutkusu Bay Roland'ı Havre kasabasına gidip denizcilikle uğraşma sevdasına iter. Bu sebeble Roland ailesi Havre'a dönmek zorunda kalır. Mme Roland ise sevgilisinden ayrılmak zorunda kalır ve aşk dolu yılların anılarıyla yaşamayı sessizce kabullenir. Kısa bir süre sonra Marechal 'in ölüm haberi ve onun bütün mirasım Roland'larınküçük oğlu Jean' a bıraktığı haberini alırlar. İşte bu olay Pierre ve Jean arasındaki kıskançlığın başlangıç noktası olur. Pastoral hayat paranın ortaya çıkmasıyla cehenneme dönüşür. Bay ve Bayan Roland için sevindiricidir bu miras. Jean'da bu mirası iyi huylarına karşılık mükâfat olarak görür ama Pierre kendisine aynı yakınlıkta gördüğü Marechal amcanın yanlızca Jean'ı seçmesini kabullenemez ve kıskançlıkla birlikte kuşkular girer zihnine. Çılgına dönen Pierre sırrı çözer, ama bu çözümle başta kendisi olmak üzere bütün aile fertlerinin hayatlarımda karartır. Annesini sürekli aşağılar ve Jean' a piç olduğunu açıklar, babasını küçümser. Hiçbirşey artık eskisi gibi olmayacaktır. Geriye parçalanmış bir aile kalmıştır. Sonuç olarak, insanın maddi zenginlikler karşısında düştüğü zaaflar, acıma duygusunu giderek kaybetmesi, kıskançlık ve rekabetin yıkıcı ekilerini romanın merkezine oturduğunu gördük. Kökeninde eşitsizliğin bulunduğu ve Pierre' in sembolik olarak öldüğünü, ailesini üzüntü içinde terkettiğini onun trajik sonunu gözlemledik. Pierre'in kaybetmeye mahkûm olduğunu, eşitsiz düzende üstünlüğün her zaman maddi çıkarların ve paranın sayesinde olduğunun gerçeğine vardık. 6
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Undoubtedly Guy de Maupassant is the first name when 19 century French storytelling is mentioned. Maupassant is as naturalist as realist. He is a novelist who influences the century with his telling, plays, novels and popular stories through his life. In this study, we try to examine the feeling of jealousy in Pierre and Jean which gives idea about his mastery, he wrote in 1888 and his one of Maupassant's six novels. Pierre and Jean, two brothers, belong to a small bourgeois family who deal with trade in Havre town of France in second half of 19 century. The brothers, who have completed opposite characters, lead to a parallel life. The mortal jealousy between the brothers even causes to break family. The jealousy of brothers, the reasons of jealousy, the feeling of rivalry because of jealous and what this rivalry causes, the depression of spirit, the unconscious behaviours because of jealousy effects to the family are the basis of the novel. The tragic story of Pierre and Jean starts in Monmarte Street in Paris. Mrs. Roland, works in jeweler with her husband, leads to a simple life with her child and is a very beautiful love starts between them. After a while Mrs. Roland has her second child. Jean's father is Leon Marechal. This reality which nobody knows doesn't affect their life. Lovers hiding family friend ship, pure husband and the children growing happily under tenderness of three elders lead to a happy life. In the second part of the novel, Mr.Roland gets older. His eagerness about the sea makes him go to Havre town and be engaged in seamanship. Beaucause of this, The Rolands have turn to Havre town. Mrs. Roland has to be separate from her darling and she accepts living memories silently. After a while they hear news that Marechal has died and he has inherited all the money to Jean who is the youngest son of the Rolands. This event is the starting point of jealousy between Pierre and Jean. The pastoral life rums hell because of money. This inheritance makes Mr. and Mrs. Roland happy. Jean thinks that this inheritance has been given to him as a present 7owing to his good habits. Pierre can't accept that uncle Marechal chooses only Jean for inheritance and then he has got suspicions with jealousy. Pierre, who has gone mad, solves the secret. This solution destroys first of all his life then all the family members' lifes. He always humiliates his mother. He explains Jean is bratty child. He despises his father. Nothing will be like in the past. At last, there is a broken family. Consequently, we have seen people's weaknesses because of richness, losing the feeling of sorrow destroying effects of jealousy and rivalry in the centre of the novel. In the origin, we have observed that there is inequality and Pierre died as a symbol he left his family in a sad situation and his tragic end. We have reached that in inequal system, the superiority is always owing to money and financial benefits.