Une lecture semiotique de Guy de Maupassant autour de 'La Parure' et de 'Madame Baptiste'
Guy de Maupassant'ın 'La Parure' ve 'Madame Baptiste' öyküleri çerçevesinde göstergebilimsel bir okuma
- Tez No: 92150
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHADIR GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ GUY DE MAUPASSANT'IN“LA PARURE ”VE“MADAME BAPTISTE”ÖYKÜLERİ ÇERÇEVESİNDE GÖSTERGEBİLİMSEL BİR OKUMA (YABANCI DİL FRANSIZCA SINIFINDA GÖSTERGEBİLİMSEL BİR OKUMA YÖNTEMİ) M.HilmiUÇAN Fransız Dili ve Eğitimi Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat, 1999 Danışman: Prof.Dr. Bahadır GÜLMEZ Bu çalışmada, bir iletişim sistemi olarak göstergebilimin yazınsal metne yaklaşım tarzı ve sımf içi uygulamaları inceleniyor. Birinci Bölüm'de, kuramsal çerçevede göstergebilimin, anlatı metinlerini analiz ederken kullandığı anahtar kavramlar örnekleriyle verildi. İkinci Bölüm'de, Guy de Maupassant'ın“La Parure”adlı öyküsünü göstergebilimsel bir okuma örnekçesi olarak sunduk. Okuma boyunca, metni doğru anlamanın önemini, bir okuma yöntemi olarak göstergebilimin okuyucuya sunduğu olanakları, göstergebilimin kullandığı şemalarla, tablolarla metnin anlamını ortaya koymaya; yeri geldikçe kuramsal açıklamalarda da bulunurak vermeye çalıştık. Üçüncü Bölüm'de aym yazarın“Madame Baptiste”adlı öyküsünü“Eğitimde Göstergebilim”başlığı altında okuduk. Sımf içinde yapılabilecek alıştırmalara dikkat çektik. Sımf içi alıştırmaların yanında, değişik yazarlardan yine sımf içine yönelik uygulama alıştırmaları sunduk. Metinlerarası ilişkilerin önemini vurgulayıp, on öyküsü çerçevesinde Guy de Maupassant'ın, öykülerinde kullandığı istek kipliğine (modalite de vouloir) dikkat çektik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SEMIOTIC READING ON GUY DE MAUPASSANT AROUND“LA PARURE”AND“MADAME BAPTISTE”(A semiotic reading strategy in a class of french as a foreing language) M.HUmi UÇAN French Language Teaching Departement Anadolu University Social Sciences Institute, February, 1999 Advisor: Prof.Dr. Bahadır GÜLMEZ In this study, how the semiology as a system of communication approaches the literary text and how it is applied to the classroom setting have been studied. In the first chapter, within the theoretical framework, the key words that are used in samples to analyse narrative texts have presented. In the second chapter, as a sample semiotic reading, we have examined one of the Guy de Maupassant's stories titled“La Parure”. Throughout the reading, we have tried to discover the meaning of the text making use of semiotic diagrams and tables. We have also emphasized the importance of correct understanding and have drawn attention to the advantages that semiotics offers to the reader as a method of reading. Thus, we have supported our thesis with theoretical explanations where convenient. In the third chapter, under the title of“Semiotics in Education”we have read through“Madame Baptiste”, another story from the same author. Apart from the“In-class activities”, we have also presented exercises based on a variety of literary texts pointing out to the fundamentals of classroom-based practices. We focused our attention on the“modality of will”that Guy de Maupassant employs in his story putting an emphasis on intertextual relations around his ten selected stories. u