Türkiye'nin sınır yönetiminin Avrupa Birliği'ne uyumu
Harmonising Turkey and EU border management
- Tez No: 231006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Polislik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Sınır güvenliği Türkiye Cumhuriyetinin ana sorumluluklarından birisi olup, sınır güvenlik görevi, sınır geçiş noktalarında; İçişleri Bakanlığı-Emniyet Genel Müdürlüğü, eşya giriş ve çıkışlarında Başbakanlık-Gümrük Müsteşarlığı, kara sınırlarında (sınır geçiş noktaları arasında); Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile Jandarma Genel Komutanlığı, deniz sınırlarında ise Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yerine getirilmektedir.Avrupa Birliğinde bir yandan sınırların ticarete ve kişilerin dolaşımına yönelik tamamen açılması diğer yandan ise, her tür kaçakçılık faaliyeti, insan ticareti, göçmen kaçakçılığı, organize suçlar ve terörizme karşı daha güvenli hale getirilmesi hedefi, sınır yönetimi ve sınır güvenliği kavramlarının Avrupa Birliği gündeminde daha yoğun bir şekilde tartışılmasını ve bu konuda daha etkin önlemlerin hem birliğe üye olan hem de üyelik süreci devam eden ülkeler tarafından alınmasını gerekli kılmıştır.Bu çalışmanın amacı; Avrupa Birliğinde Sınır Yönetimini, Türkiye'de Sınır Yönetimini ve AB Katılım sürecinde Türkiye'nin Sınır Yönetiminin AB'ne Uyumlaştırılması ilgili bilgi vermek ve değerlendirmelerde bulunmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde Avrupa Birliğinde Sınır Yönetimi ifade edilip ilgili alandaki önemli gelişmelere, en iyi uygulamalara ve üye ülke olarak İspanya, Macaristan ve Federal Almanya örneklerine yer verilmiştir. Bu sayede uyum çalışmalarının sonucunda ulaşılacak seviye yani olması gerekenler ifade edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, konunun daha iyi anlaşılabilmesi adına ana kavramlar tanımlanmış ve Türkiye'deki bölünmüş sistem içerisinde yer alan kurum ve kuruluşların yetki, görev ve sorumlulukları ifade edilmeye çalışılmış bu şekilde mevut durumun bir fotoğrafı çekilmiştir. Üçüncü bölümde, Sınır Yönetimi alanında Türkiyenin AB'ne katılım sürecinde ilgili uyum çalışmalarına yer verilmiş ve bu sayede AB'ne katılım sürecinde yapılması gereken ile yapılan çalışmaların bir karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Border security is one of the principal responsibilities of the Republic of Turkey, the task is currently performed by the Ministry of the Interior - General Directorate of Security at the border crossing points; the Prime Ministry - Undersecretariat of Customs at the entrance and exit of the goods; the General Command of Land Forces and the General Command of Gendarmerie at land borders (between border crossing points); and by the Coast Guard Command at sea borders.The objective to open borders for goods and free movement of people on one side and improve security at borders against all kinds of smuggling, human trafficking, immigrant smuggling, organized crimes and terrorism in the European Union made obligatory for the Union to discuss the issues of border management and border security in their political agenda in a more intensive way and made the member states and the states in the candidate process of membership to the EU to take more effective measures.The purpose of this study is to examine border management in the European Union, also border management in Turkey and the efforts made to harmonise Turkey and the European Union in the field of border management. In the first chapter of this study Integrated Border Management in the European Union is examined. Major developments, best practices are stated and member states such as Spain, Hungary and Federal Germany are examined as case studies. In that sense the level to be reached after the harmonisation work is given. In the second chapter to clearly understand the topics main concepts are defined and the relative institutions rights and duties are listed. So that a picture of the current system in Turkey is taken. In the third chapter efforts in harmonising the field of Integrated Border Management are examined to identify the required work in the process of membership, the work which has been completed and the work that remains to be done.