Dışbank Genel Müdürlük binasının mimari akustik ve ısısal konfor açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 23102
  2. Yazar: NURAY ÇOLAK(SEYMENOĞLU)
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Ülkemiz inşaat sektöründe hızla artış gösteren cam giydirme cephe sistemi, özelikle çok katlı büro binalarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada da, cam giydirme cephe sistemine örnek birbina olan Dışbank Genel Müdürlük Binası incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Söz konusu çalışma, büro binasının mimari akustik ve ısısal konfor açısından incelen mesi ve değerlendirilmesi amacına yöneliktir. Amaca yönelik çalışmayı gerçekleştirebilmek için yedi ana bölüm oluşturulmuştur. 1. bölümde konuya genel bir giriş yapılmıştır. 2. bölümde Dışbank Genel Müdürlük binası tanıtılmıştır. 3. bölümde büro binalarında mimari biçimleniş şekilleri an latılmıştır. 4. bölümde büro binalarında mimari akustik ve ısı-nem açısından konfor koşulları belirtilmiştir. 5. bölümde yapı sessel konfor koşulları açısından incelenmiştir. 6. bölümde yapı ısısal konfor koşulları açısından incelenmiştir. 7. bölümde Dışbank Genel Müdürlük Binasının mimari akustik ve ısı-nem açısından değerlendirilmesi yapılmıştır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our country's construction sector, glass dressing up front sys tem, is exeedingly being used, especially for multi layer office buildings. In this study, Dışbank Genel Müdürlük Binası as a model of glass dressed up front system is researched and evaluated. The study is directed to the ar chitectural acustic and thermic comfort of the office building. To release the study, seven main parts are formed ; Part I : General introduction Part II : Dışbank Genel Müdürlük Binası is presented. Part III : Architectural structure forms in office buildings are ex pressed. Part IV : Architectural acustic, thermic and moisture are deter mined as a standpoint of comfort conditions of office build ings Part V : The building is researched for acustic comfort condi tions. Part VI : The building is researched for thermic comfort condi tions. Part VII : Dışbank Genel Müdürlük Binası is evaluated for acus tic, thermic and moisture characteristics IV