Sahra altı Afrika ülkelerinde dış yardımların kalkınmaya etkisi: İslam kalkınma bankası örneği
The effect of foreign aid on development in Subsaharan African countries: The case of the islamic development bank
- Tez No: 919699
- Danışmanlar: DR. AHMET TIKTIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Dış yardımlar genel itibariyle bir ülke veya uluslararası kuruluş tarafından başka bir ülkeye veya kuruluşa sağlanan kredi, bağış ve iş birliği destekleridir. Bu anlamda ülkelerin kalkınma süreçlerini teşvik ederek ekonomik ve sosyal gelişimlerine yardımcı olması hedeflenen yardımcı unsurlardır. Dış yardımlar bir yandan alıcı ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik sağlanırken, diğer yandan donör kuruluşların kendi amaç ve hedeflerine uygun bir pozisyonda yürütülmüşlerdir. Bu durum dış yardımların performansını doğrudan etkilemektedir. Çalışmamızda en temelde dış yardım ve kalkınma arasındaki ilişki ve bu kapsamda İslam Kalkınma Bankası yardımlarının performansı Sahra altı Afrika ülkelerine ait veriler üzerinden incelenmiştir. Sabit etkiler yöntemi kullanılarak yapılan panel veri analizinde İslam Kalkınma Bankası'na üye 20 Sahra altı Afrika ülkesinin 29 yıllık 9 bağımsız ve bir bağımlı değişkene ait verileri kullanılmıştır. Ortaya çıkan sonuçlar itibariyle dış yardımların bir sürekliliğinin bulunduğu, temel ihtiyaçlara yönelik alanlarda önemli sayılacak faaliyetlerin gerçekleştirildiği fakat etkilerinin daha çok yerel düzeyde ve mikro ölçekte kaldığı görülmüştür. Bu sebeple ilgili ülkelerdeki kalkınma adımlarının ancak bir kısmı dış yardım etkisi ile gerçekleşmiştir ve yapılan tüm dış yardımlara rağmen söz konusu ülkelerde insani gelişme henüz istenen seviyeye ulaşamamıştır. Bu geri kalışın birçok sebebi olmakla beraber kalkınmanın gerçekleşebilmesi için dış yardımların dışında geliştirilmesi ve değiştirilmesi gereken başlıklar olduğu bu sebeple dış yardımlar ile ilgili bir paradigma değişikliğinin gerekliliği yönündeki iddia desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Foreign aid (Official Development Aid or Official Development Assistance) is generally credit, donation and cooperation support provided by a country or international organization to another country or institution. In this sense, they are supporting elements that are aimed to help the economic and social development of countries by promoting their development processes. While foreign aid was provided to meet the needs of the recipient countries, it was also carried out in accordance with donor countries and organizations own goals and objectives. This situation directly affects the development performance of foreign aids. In our study, the relationship between foreign aid and development, and in this context, the performance of Islamic Development Bank (IsDB) aids were examined through the data of sub-Saharan African countries. Using the fixed effects method, panel data analysis was conducted by using data belonging to 29 independent and one dependent variables of 20 subSaharan African countries, which are members of the Islamic Development Bank. However, only a part of this progress has been made with the effect of foreign aid, and despite all foreign aid, human development in these countries has not yet reached the desired level. Although there are many reasons for this drawback, various suggestions have been made in other fields and topics that can be developed and changed apart from foreign aid. Finally, claims that a paradigm shift regarding foreign aid is necessary was supported