Yükselen piyasa ekonomilerinde kur rejimi tercihi
The choice of exchange rate regime in emerging market economies
- Tez No: 231020
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN AYŞEN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı yükselen piyasa ekonomileri için uygulanabilir bir kur rejimi önerisi geliştirmektir. Bu amaçla çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. İlk bölümde, yükselen piyasa ekonomilerinde fiilen uygulanan kur rejimlerinin belirlenebilmesi için bir sınıflandırma yöntemi geliştirilmiştir. Bu yöntem çerçevesinde söz konusu ekonomilerin 1962-2006 döneminde uyguladıkları kur rejimleri belirlenmiştir. İkinci bölümde, bir önceki bölümde belirlemiş olduğumuz fiili kur rejimlerinin tercih edilmesinin altında hangi makro ekonomik, finansal ve politik faktörlerin yattığı ampirik olarak analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu ülkelerde uygulanan kur rejimlerinin iktisadi büyüklükler (enflasyon ve büyüme) üzerindeki etkisi ampirik olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın tamamında elde edilen bulgular yükselen piyasa ekonomilerinin iktisadi yapısına uygun tek bir kur rejimi olmadığını göstermiştir. Bu nedenle sonuç bölümünde yukarıda adı geçen ülkelerin yapısına uygun olabilecek bir para ve döviz kuru politikası önerisine yer verilmiştir. Bu öneri enflasyon hedeflemesi, yönetimli dalgalanma ve bu politikaları destekleyecek bazı tedbirleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to develop a proposal of an applicable exchange rate regime for emerging market economies. To do this, the paper consists of three main parts. In the first chapter, a classification method is developed in order to determine the de facto exchange rate regimes of emerging markets. With the help of our method, the de facto exchange rate regimes in effect in the countries are determined for the period 1962-2006. In the second chapter, we try to empirically analyze macroeconomic, financial and political determinants of the regimes determined in the previous chapter. In the third chapter, it is tried to find out the effect of the exchange rate regimes on the macroeconomic aggregates (inflation and growth). All the findings leads us that there is no unique exchange rate regime that is suitable for the economic structure of emerging market economies. Therefore, we propose a combination of monetary and exchange rate policies that are accordance with each other. Our proposal includes inflation targeting, managed floating and some measures necessary for supporting the monetary and exchange rate policy.