Şerif Kemal'in romanları ?Akçarlaklar? ve ?Tañ Atkanda? üzerine dil incelemesi (giriş-inceleme-metin-dizinler)
A grammatical study of Şerif Kemal?s novels named ?Akçarlaklar? and ?Tañ Atkanda? (introduction-study-text-indexes)
- Tez No: 231019
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1000
Özet
Bu çalışma Şerif Kemal'in Akçarlaklar ve Tañ Atkanda romanları üzerine yapılmış bir gramer incelemesidir. Şerif Kemal 1884-1942 yıllarında yaşamış, Çarlık Rusyasının yıkılıp Sovyetler Birliğinin kurulduğu yıllarda edebi eserler vermiştir. Bu siyasi gelişmeye paralel olarak yazarın edebi hayatı da iki döneme ayrılmaktadır.Çalışmamızda, Akçarlaklar ve Tañ Atkanda romanlarının Arap alfabeli ilk baskıları kullanılmıştır. Böylece romanlar Yañalif ve Kiril alfabeli sonraki baskılarıyla da karşılaştırılmıştır.Çalışmamız beş ana bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm olan Giriş kısmında XIX. ve XX. yüzyıl Tatar edebiyatı hakkında kısaca bilgi verildikten sonra Şerif Kemal'in biyografisi ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir.İnceleme bölümünde, Şerif Kemal'in incelediğimiz iki romanından elde edilen söz varlığı, İmla Özellikleri, Ses Bilgisi ve Şekil Bilgisi yönleriyle ele alınarak, eserlerin grameri verilmiştir.Metin bölümünde, roman metinlerinin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarması yer almaktadır.Dizinler bölümünde ise metinde geçen söz ve eklerinden oluşan, Söz Dizini, Özel Adlar Dizini, Sıklık ve Ekler Dizinleri yer almaktadır.Çalışmanın son bölümü genel bir değerlendirmenin yapıldığı Sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a grammatical analyze on to the novels of Şerif Kemal?s ?Akçarlaklar? and ?Tañ Atkanda?. Şerif Kemal lived between the years 1884-1942 and he gave many prose works when the Tsarist Russia was collapsed and Soviet Union was established. In parallel with this political change, his literary life was also divided into two phases.In this study, with their Arabic script, the first editions of above mentioned novels have been used. Therefore, the above mentioned novels have also been compared with their later editions of ?Yañalif? and Cyrillic versions.This study is divided into five chapters. In the introductory chapter, after brief knowledge has been given about 20th and 19th Century Tartar Literature, the life of Şerif Kemal and his works has been introduced.In the other proceeding chapter, the findings of the above mentioned novels of Şerif Kemal such as, vocabulary, spelling, phonetics, and syntax, with the taking into consideration, the grammar of the novels has been figured out.In the drafting part, the transcriptions and translations of the novels have taken place.In the index chapter, words index, proper nouns index, frequency and suffix and prefix index have taken place which it is found in the novels.The last or the conclusion chapter of this study is written with a general survey and evaluation on the above mentioned novels.