Noterlerin çalışma koşulları ve sorunları
The working conditions and problems of the notaries
  1. Tez No: 231035
  2. Yazar: SERDA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GÖNÜL BALKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de noterler, Adalet Bakanı tarafından atanmaktadırlar. Noterler, hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıkları önlemek için işlemleri belgelendirmektedirler ve yasalarla verilen başka görevleri yapmaktadırlar.Noterler, yapılması yasalar ile başka bir makam, merci veya şahsa verilmemiş olan her nevi hukuki işlemleri düzenlemektedirler; yasalarda resmi olarak yapılmaları emredilen ve mercileri belirtilmemiş olan bütün hukuki işlemleri ve gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi yapmaktadırlar; Noterlik Yasası'na uygun olarak dışarıda yazılıp getirilen kağıtların üzerindeki imza, mühür veya herhangi bir işareti veya tarihi onaylamaktadırlar; Noterlik Yasası hükümlerine göre yapılan işlemlerin dairede kalan asıl veya örneklerinden veya getirilen kağıtlardan örnek çıkarıp vermektedirler; belgeleri bir dilden diğer dile veya bir yazıdan başka bir yazıya çevirmektedirler; protesto, ihbarname ve ihtarname göndermektedirler; Yasaya göre tescili gereken işlemleri tescil etmektedirler; Noterlik Yasası ve diğer yasalarla verilmiş sair işleri yapmaktadırlar.Noterlerin standart, sahte kimlikler, eğitim ve arşiv sorunları bulunmaktadır. e-Noterlik bütün sorunlara çözüm olacaktır ve elektronikteki hızlı gelişmeler nedeniyle ?Uluslararası e-Noterlik? uzak değildir.
Özet (Çeviri)
Notaries are appointed by the Minister of Justice in Turkey. Notary Publics document operations for assuring security and preventing disagreements and execute other duties given by laws.Notaries arrange all kinds of legal procedures which are not given legally to any other office, instance or person (are not entitled by law); arrange all kinds of legal procedures of undetermined instances; make real property sale promise agreement; confirm signature, seal or any sign or date above the paper that is written outside as stipulated by Notary Law; give a copy of the original or copy or the document that is brought to the notary public office as stipulated by Notary Law; translate the documents from one language to another or from one writing to another; make a formal complaint against someone, send notification and send notarized minutes; enter the necessary registered legal procedures in an official register. Notaries execute other duties as stipulated by Notary Law and by the other laws.There are education problems, false identity, standard and archives problems of notaries. e-Notary will become the solution for all problems. And ?International e-Notary? isn?t far because of fast developments in electronic area.